Askıda Kitap Projesi ile okuma alışkanlığı artırılacak

Samsun'da kültürel ve sanatsal aktiviteler yürüten Pera Sanat'ın sosyal sorumluluk dolayısıyla hayata geçirdiği "Askıda Kitap Projesi" kapsamında oluşturulan kütüphane ilgi görüyor.

  Askıda Kitap Projesi ile okuma alışkanlığı artırılacak

Samsun'da kültürel ve sanatsal aktiviteler yürüten Pera Sanat Akademi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattığı "Askıda Kitap Projesi" ile kitap okumayı teşvik etmeyi amaçlıyor.

Samsun'da başta öğrenciler olmak üzere her yaş grubundaki insanların kitap okumasını sağlamak amacıyla başlatılan Askıda Kitap Projesi ilgi görüyor.

Pera Sanat Akademi Genel Koordinatörü Beyazıt Baran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal ve toplumsal sorumluluk gereğince okuma kültürü ve bilincini aşılamak için Askıda Kitap Projesi'ni başlattıklarını söyledi.

Şehir merkezindeki sanat merkezinin girişinde kütüphane oluşturarak edebiyat, sanat ve tarih alanında 500 kitapla projeye başladıklarını belirten Baran, "Genel Müdürümüz Adnan Yılmaz, 'fırınlarda askıda ekmek proje yapılıyor, biz de askıda kitap uygulaması başlatalım' dediğinde çok heyecanlandık. Başta öğrencilerimiz olmak üzere 7'den 77'ye herkesin kitap okumasını istiyoruz. Projeyi sosyal medyada paylaşınca birçok banka ve özel kuruluşlardan kitap desteği aldık. Şu anda kütüphanedeki kitap sayımız 2 bin 500 civarında." dedi.

Kampanyalarına vatandaşların da destek verdiğini dile getiren Baran, "Kimisi gelip kitap alıyor kimileri ise evlerinde okudukları kitapları getiriyor. Biz de okumak isteyenlere veriyoruz. İsteyen kütüphaneden beğendiği kitabı alabiliyor. Seçtikleri kitapları burada da okuyabiliyorlar. Çay ve kahvelerini içerken kitap tercihi yapabiliyorlar. Üç hafta içinde 5 bin kitap alınıp okundu." ifadesini kullandı.

Baran, Askıda Kitap Projesi kapsamında kütüphanelerindeki kitapların Milli Eğitim Bakanlığının onayladığı kitaplar arasında yer aldığını anlattı.

Projenin beklediklerinden daha büyük ilgi gördüğüne işaret eden Baran, "Buraya gelen hiç kimse hiçbir ücret ödemeden beğendiği kitabı seçip alabiliyor. Daha sonra onu bırakıp yeni kitap alıyor. Biz de raflara koyarak insanların hizmetine sunuyoruz.'' diye konuştu.

Askıda Kitap Projesi kapsamındaki kütüphaneden kitap alan okuyucular ise projeyi son derece güzel bulduklarını, evlerinde okudukları kitapları da başkalarının faydalanması için getirdiklerini aktardı.

Kaynak:AA

Diğer Haberler

Türk ve Suriyeli gençlerin 'Gelecek Rüyaları' UNICEF'te sergileniyor


Dijital kütüphane öğrencilerin ufkunu açıyor


Gazze'de enkazlar arasındaki sıra dışı sergi


Yunus Emre Enstitüsü'nden El-Ezher'e ilk Türkçe kütüphane


'Şal-şapik' eski cezaevinde yaşatılıyor


Nijerya'nın ilk hattatları Türkiye'nin desteğiyle eğitim alıyor


Kılıç aşkı Bosnalı Leyla'yı Osmanlı uzmanı yaptı


Suriyeli Yahya'nın 'ödüllük' hikayesi


Mırra'nın yapımı da içimi de sunumu da kültür kokuyor


Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Şubat'ta açılıyor


Kediler, şairlerin ilham kaynağı, yalnızların dostu


İstanbul'a gelip de Topkapı ve Ayasofya'yı gezmeyen yok


İstanbul'un hangi taşını kaldırsak altından müzik çıkıyor


Osmanlı'nın at kültürünü yansıtan 'Ahır Köşkü' restore edildi


İslam Ansiklopedisi'nin web sitesi yenilendi


Kitaplar 'duş'a giriyor güzel kokuyor


Mevlana Müzesi'nin kubbesi yenileniyor


Safranbolu'da yeni evler de aynı mimariyle yapılıyor


Halk takviminden hava durumuna geçerken geride bıraktıklarımız


Batı sanata 'bizim hikayemiz' gözüyle bakıyor