180 metre derinlikteki çarşı

Kaya tuzundan yapılmış hediyelik eşya ve zümrüt takıların satıldığı yaklaşık 20 dükkanlık çarşıdaki 80 metrekarelik su aynası da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

180 metre derinlikteki çarşı

ZIPAQUIRA

Kolombiya'nın başkenti Bogota'nın 40 kilometre kuzeyindeki Zipaquira kentinde 180 metre derinlikte eski bir tuz madenine inşa edilmiş Zipaquira Tuz Katedrali'ni her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

Büyük kaya tuzu rezervinin 1800'lerin başında bir Alman tarafından keşfedilmesinin ardından yıllar içinde maden sahası haline gelen Zipaquira, İspanyolların sömürge döneminden önce Muisca halkının alışverişlerde kullanmak üzere kendi yöntemleriyle kaya tuzu çıkardığı bir bölge olarak biliyor.

İlk katedral güvenlik nedeniyle kapatıldı

Zipaquira Tuz Katedrali'nin geçmişi ise madencilerin, Hz. Meryem ve diğer Katolik figürleri işledikleri galerilerde günlük ibadetlerini yaptığı 1930'lu yılların öncelerine dayanıyor.

Bölgeye bir katedral yapılması fikri de 1932'de bu madencileri görüp etkilenen Kolombiya Merkez Bankası Başkanı Luis Angel Arango tarafından ortaya atıldı.

Dönemin Devlet Başkanı Laureano Gomez'in desteklediği proje hayata geçirilince güvenlik nedeniyle artık kullanılmayan eski madene yapılan ilk Tuz Katedrali 1954'te ibadete açıldı.

180 metre derinlikte ve iki madenin arasında

Bugünkü Tuz Katedrali ise güvenlik nedeniyle kapatılan eski katedralin ve madenin altında, halen çalışır durumda olan başka bir madenin ise üzerinde, 180 metre derinlikte inşa edilerek 1995'te hizmete girdi.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre, geçen yıl 600 bin kişinin ziyaret ettiği Tuz Katedrali'nin bu yılki ziyaretçi sayısının daha yüksek olması bekleniyor.

Ziyaretçilerin yüzde 33'ünü oluşturan yabancılar içinde ABD, Brezilya, Dominik ve Fransa'dan gelen turistler başı çekiyor.

Katedralde, demir kemerlerle desteklenen ve ağır bir gaz kokusunun yüze vurduğu giriş kısmının hemen ilerisinde, alfabetik sırayla bütün devletlerin bayraklarıyla aydınlatılan yüksek tavanlı bir bölüme geçiliyor.

Yüzeye yakınlığından ötürü çok sağlam olmayan bu kısmın duvarlarına yerleştirilmiş, yaklaşık 120 yılda petrifikasyon süreciyle tuzu emerek taşa dönüşmesi beklenen ağaç destekler dikkati çekiyor.

"Maden olduğu unutulmasın diye" fazla aydınlatılmayan Tuz Katedrali'nde, Katolik inancına göre, Hz. İsa'nın çarmıha gerilme sürecinin canlandırıldığı 14 durak için geçmişte kullanılan büyük galerilere ek küçük bölmelerin de kazıldığı görülüyor.

İnşası 4 yıl süren ve 83 ton patlayıcı kullanılan katedralin, 170 metre derinlikteki koridorunun ortasında, 7 madencinin 3 yıllık çalışmayla oluşturduğu ve evreni simgeleyen bir kubbe yer alıyor.

Michelangelo'nun "Adem'in Yaratılışı" eseri mermere işlenmiş

Koridorun sonunda, insana bir dağın içinde olduğunu unutturabilecek büyüklükteki ana kısmın üstten görülebileceği bir teras bulunuyor.

Ziyaretçiler, ana kısımdaki 16'ya 10 metre boyutlarındaki büyük haçın tam karşısındaki bu terasta fotoğraf çektiriyor.

Merdivenler ve rampayla inilen madenin 180 metre derinlikteki tabanında, ana kısmı oluşturan iki devasa galerinin yanı sıra ibadete açık bir salon ve 20'den fazla dükkandan oluşan bir de çarşı yer alıyor.

Zemininde ressam Michelangelo'nun ünlü "Adem'in Yaratılışı" eserinin işlendiği büyük bir mermeri barından bu ana kısmın duvarlarındaki 4 büyük sütunun inşası ise sürüyor.

Çarşı ve su aynası

Ana kısmın yanında yer alan ve mutlaka ibadet eden birkaç kişiye rastlanılan salonun hemen karşısında ise Tuz Katedrali'nin çarşısı bulunuyor. 

Kaya tuzundan yapılmış hediyelik eşya ve zümrüt takıların satıldığı yaklaşık 20 dükkanlık çarşıdaki 80 metrekarelik su aynası da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Duvarında Muisca medeniyetine ait kutsal bir ağacın ve birçok sembolun işlendiği kabartmayı barındıran bu çarşı, Zipaquira Tuz Katedrali'nin son durağında yer alıyor. 

Kaynak:AA-Muhabir: Lokman İlhan

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İş ahlakı karnemiz

Azim ve sebat, hırs ve tamahkârlık değildir

Besicilerin kara kışta zorlu mesaisi

Budaklı kaplıcasına fotoğraf çekmeye geliyorlar

 

Elektrik arıza ekiplerinin alkışlanacak mücadeleleri

Başkentin 'uyanık kütüphane' kafeteryaları


 

Diğer Haberler

Gençlik kampına katılan 300 öğrenciye 'Ahilik' anlatıldı


Dikkuyruklar Burdur Gölü'ne döndü


Doğu'nun mendereslerinde görsel şölen


Doğu Anadolu'da kış 'çilesi ve güzelliğiyle' yaşanıyor


Sigara ve alkolün olmadığı tek şehir


Erciyes Kayak Merkezi, Birleşmiş Milletler'e döndü


Tarihin en görkemli tanığı: Alaeddin Keykubad Köprüsü


Hırvatistan'da İslam kültür merkezi inşa ediliyor


Batman’ın yıldızı parlıyor


Ulubey Kanyonu beyaz örtüyle kaplandı


Uludağ'ın karlı eteklerinde atla gezinti turizmi


Çeltik tarlalarının 'allı turnaları'


Bitlis'te beyaz güzellik


Van gölünde balık keyfi


Giresun Adası antik çağdan beri yerleşim yeri


Diyarbakır ve Mardin tarih kokan iki şehir


Bosna Hersek'in Gazi Hüsrev Bey Medresesi hala aktif


Göçmen kuşların kış durağı Kızılırmak Deltası


Denizli antik çağlardan bu yana şifa merkezi


Kayak ve termal turizm durağı: Erzurum