23. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!

UTESAV olarak 28 Şubat darbesi özelinde gerek Türkiye topraklarında gerekse dışarıda yaşanan tüm darbe girişimlerini lanetliyor, halkın iradesine yapılan bu zulmün karşısında olduğumuzu belirtiyoruz.

23. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!

Türkiye'nin yakın tarihine kara bir leke olarak yazılan "28 Şubat Post Modern Darbesi", ülkemizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu darbe sürecinde devletimizin yerli ve milli yöneticilerini yönetimden uzaklaştırıp, halkın iradesini “bin yıllık” vesayete mahkûm etmek istemişlerdir. Bu işgal harekâtı Türkiye'yi dışa bağımlı bir devlet yapısından kurtarmak isteyen milletin adamlarına karşı yapılmış bir darbedir.

28 Şubat, sadece dönemin hükümetine değil, milletimizin kültürüne, değerlerine, aidiyetlerine kısacası medeniyetimize yapılmış darbedir. 28 Şubat 1997 tarihinde yapılan olağanüstü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında adalete, insan haklarına ve özgürlüklere aykırı olarak kararlar alınmış, "irticayla mücadele" adı altında dini hassasiyete sahip olan kişiler yönetimden uzaklaştırılmıştır. Bu kapsamda 8 yıllık eğitim uygulamasıyla Kur'an kursları ve imam hatip okullarının orta kısmı kapatılmış, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi öğrencileri, katsayı uygulaması ile üniversiteye giriş sınavlarında ayrımcılığa tabi tutulmuş, üniversitelerde kurulan “ikna odalarında” başörtülü öğrencilere fiziki ve psikolojik baskılar uygulanmış,  yine başörtülü öğrencilerin kayıtları yapılmamış ve üniversiteye girişleri yasaklanarak eğitim hakları ellerinden alınmıştır. Başta öğretmenler olmak üzere on binlerce kamu görevlisi haklarında açılan soruşturmalar neticesinde memurlar görevinden uzaklaştırılmış, hassasiyet sahibi iş adamlarımıza çeşitli baskılar uygulanmıştır. Bu bağlamda yapılan darbe sadece askeri alanla sınırlı kalmamış, gerek ekonomik gerek eğitim gerekse sosyal ve kültürel alanda Türkiye’nin yüz yıl geri gitmesine sebep olmuştur.

Bir nesli mahkûm eden ve “bin yıl sürecek” denen bütün bu zulmün karşısında hesaplanamayan bir şey vardı. Özellikle Müslümanlara inançlarının unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde "yeni bir uyanışın" fitili ateşlenmişti. Bu karanlık dönem, toplumumuzun birbiriyle kenetlenmesini, gözünden perdelerin kalkmasını ve tek doğru etrafında bütünleşmesini sağlamış, aylarca Türkiye genelinde kitlesel gösteriler yapılmıştır.

Bugün geldiğimiz noktada, 28 Şubat Post Modern Darbesi'nin bütün karanlık veçhelerini, çeşitli badirelerini Allah'ın inayeti, rahmeti ve milletimizin ferasetiyle atlatmış bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte, kadim medeniyetimizden aldığımız güç ve tecrübeyle ülkemizin düşünce ve fikir hayatına katkı sunmaya devam edecek, mağduriyetlerin giderilmesi için gayret göstermekten geri durmayacağız.

Yakın zamanda tecrübe ettiğimiz 17-25 Aralık, 15 Temmuz ihaneti gibi darbe girişimlerinin ülkemizde bir daha yaşanmaması için birlik ve bütünlük içerisinde hareket etmemiz gerektiğinin farkındayız.

UTESAV olarak 28 Şubat darbesi özelinde gerek Türkiye topraklarında gerekse dışarıda yaşanan tüm darbe girişimlerini lanetliyor, halkın iradesine yapılan bu zulmün karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. Allah bizlere bir daha o karanlık günleri yaşatmasın.

Mehmet Develioğlu

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı

Diğer Haberler

Çadırda yaşayan aile hayırseverlerin desteğiyle evlerine kavuştu


Ayasofya'nın açılması egemenliğin gereği


Kızılay’dan dost eli: 4 milyon kişiye kurban eti dağıtılacak


Diyanet'in uzaktan eğitimle 6 hafta sürecek 'Yaz Kur'an Kursları' Diyanet TV'de başladı


Ortaokul öğrencisi görme engelli Ravzanur 12 ayda hafız oldu


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Milletimizin kurban emanetini en güzel şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız


Günler sonra camilerde cemaatle ilk sabah namazı kılındı


TGTV'den 'Ayasofya, cami haline getirilmeli' önerisine destek


Sosyal medyadan başlattığı kampanyayla çocukları mutlu etti


İHH Genel Başkanı Yıldırım: Kudüs meselesi şimdi başka bir boyuta taşındı


Cami coşkusunu evlere taşıyan imam mahallelinin takdirini topluyor


İHH'dan yetim çocuklara bayram sürprizi


Ramazan Bayramı'nda 'Çocuklar gülsün' diye kıyafet dikiyorlar


Isparta'da imam caminin bir bölümünü 'hayır marketi'ne dönüştürdü


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Engelli olmak bir eksiklik ve kusur değildir


İzmir'de 'askıda gıda' uygulaması ihtiyaç sahiplerine umut oldu


Minikler ramazanın manevi ruhunu 'köşelerine' taşıdı


'Salgının ramazana rastlaması insanı dinin özünü aramaya yönlendirdi'


İzolasyon sürecinde kaldıkları okulun gönüllü tadilatını yapıyorlar


'Askıda çorba' askıya alınınca, iyiliği ramazan kolisine sığdırdılar