383. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ

Son Kur'an Buluşmasında, Allah’tan başka ilah bulunmadığını, yalnız O’na kulluk edilmesi gerektiğini, rızıklandıranın O olduğunu, güvenilip dayanılacak ve sığınılacak olanın da O’ndan başkası olmadığını anlatan ayetleri birlikte okuduk.

383. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ

UTESAV'ın 383. Kur'an Buluşmasında gündemimiz En'am sûresinin 102. âyeti idi.

Bizi doğrudan doğruya Âlemlerin Rabbine muhatap eden ve Ona tevekkül etmeye çağıran âyet-i kerimenin meali şöyle idi:

 

Rabbiniz olan Allah işte budur. Ondan başka tanrı yoktur. O herşeyin yaratıcısıdır; siz de Ona kulluk edin. O herşeyin üzerine Vekîl'dir.

 

Âyet üzerindeki müzakerelerimizde tevekkül konusuna eğildik ve tevekkülün bizim hayatımıza nasıl bir güç ve neş'e kattığı üzerinde durduk. Bu arada, âyet-i kerimenin bizi çağırdığı tefekkür âleminde bir seyahat yaparak şu tesbitlerde bulunduk:

  • Gerek buraya kadarki âyetlerin, gerek Kur'ân'ın bütününün, gerekse içinde yaşadığımız âlemin apaçık gösterdiği gibi, varlık âleminin tek bir yaratıcısı vardır.
  • şeriksiz Yaratıcı için hiçbir şerik, ortak, benzer, rakip v.s. tasavvur etmenin mümkün olmadığı, kâinatın varlığı kadar açık bir gerçektir.
  • Bu gerçeğe aldırış etmeksizin Allah'a ortak koşmaya kalkmanın, Allah'a karşı yapılabilecek en büyük iftira olacağı da yine apaçık bir başka gerçektir.
  • Bununla birlikte, yeryüzü ahalisinin tamamı Allah'a ortak koşarak isyan edecek olsa, Âlemlerin Rabbi bundan hiçbir zarar görmez; bu da Allah'ın varlığı kadar açık bir başka gerçektir.
  • Sadece Allah'a kulluk etmek ise, Allah'tan başka hiç kimseye kul olmayan aziz bir Allah kulu olmak demektir. Onun Yer ve Gökler Rabbi ile doğrudan bağlantısı vardır. Dilediği anda ve dilediği yerde elini açtığı zaman Onunla konuşmakta, Ona dileklerini arz etmekte ve Onun tarafından - sanki kâinatta başkaca dua eden hiç kimse yokmuş, sadece onu dinliyormuş gibi - dinlenilmektedir.

En'âm sûresinin 102. âyetini okuduğumuz 383. Kur'an Buluşmasının tam video kaydını buradan izleyebilirsiniz:


383. KUR'AN BULUŞMALARI VİDEO KAYDINI BURAYA TIKLAYARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ.


UTESAV'ın Kur'an Buluşmaları normal zamanlarda Cumartesi sabahları MÜSİAD'ın Çobançeşme'deki genel merkezinde gerçekleşiyor. Buluşmalar, sabah namazını takiben 7:00-7:30 arasında simit, peynir ve çaydan meydana gelen kahvaltı ikramından sonra 7:30-8:30 arasında sunum ve 8:30-9:00 arasında soru-cevap şeklinde cereyan ediyor ve canlı olarak Erdemli Hayat Youtube Kanalı adresinden yayınlanıyor.

 

Diğer Haberler

392. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


391. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


390. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


389. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


388. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


387. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


386. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


385. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


384. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


382. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


381. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


380. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


379. KUR'AN BULUŞMALARI DERSİMİZİN ÖZETİ


378. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


377. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


376. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


375. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


374. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


373. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ


372. KUR'AN BULUŞMASI DERSİMİZİN ÖZETİ