Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.

‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim…’

Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.

Şaban ayının on beşinci gecesi idrak edilen Berat Kandiline hamdolsun ki bu sene de ulaştık. Geçirdiğimiz zor bir yılda berâet kelimesi sanki daha güzel anlamlar içeriyor: kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması.

Berat kandilinin bizim için anlamı, Allah’ın affı ve bağışlaması mazhar olacağımıza inanmamızdan gelir. Zira Allah'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir.

Hz. Peygamberimiz, “Şâban’ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim…’ der” buyurmuştur.

“Üç Aylar” içerisindeki mübarek gecelerden biri olarak kabul edilen Berat Gecesi’nde, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına toptan indirildiğine inanılıyor. Kurtuluş Gecesi, Af Gecesi ve Arınma Gecesi gibi anlamlara gelen, ayrıca Mübarek Ramazan Ayı’nın da bir müjdecisi olan Berat Gecesi’nde inananlara; kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla maruf olanın yaygınlaştırılması ve münkerin her türlüsünden kaçınılması, Rabbimizin sonsuz rahmet ve merhametinden faydalanılması gerektiği bir kez daha hatırlatılır. Bereketin ve rahmetin tecelli ettiği gecelerden biri ve Ramazan’ın yaklaştığını haber veren Berat Gecesi, İslam âleminde toplu olarak ibadet, dua ve yakarış vesilesi kılınması, ümmetin dünyaya verdiği birlik ve beraberlik mesajlarını içermesi bakımından diğer kandillerimiz gibi önem arz etmektedir. Bir seneyi aşkın süredir içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, bu zor yükümlülükten kurtulmak için birlikte edeceğimiz dualar, dualarımıza Ümmet-i Muhammed’i ortak etmemiz, Müslümanların bir vücudun azaları gibi olduğunu gösterecektir.

Allah’ın (cc.) rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı ve yapılan duaları geri çevirmediği bu mübarek Berat Kandili’nin ağır imtihanlarımızın son bulmasına vesile olmasını diler, bütün bir hayatımızın rahmet ve bereketle kuşatılmasını Rabbimizden niyaz ederiz. 

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı

Diğer Haberler

Asrın Felaketinin Üzerinden 22 Yıl Geçti


Sabrımızın ve Şükrümüzün Ödülü Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun


Kadir Kıymet Geceniz Mübarek Olsun


Mübarek Ramazan Ayının İslam Âlemine Hayırlar Getirmesini Dileriz.


Rahmet ve Hikmet Dolu Bir Gece: Miraç


24. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


AŞI| Neden, Nasıl, Hangi?


KARDEŞLİK VE VEFA PROGRAMI


1442. Hicri Yılımız Mübarek Olsun


Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.


İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii


İstanbul’un Fethinin 567. Yılı…


Sevinç ve Huzur Kaynağı Ramazan Bayramına Kavuştuk.


Kadir Gecesi, (İçinde Kadir Gecesi Olamayan) Bin Aydan Daha Hayırlı Gece


Sabrın, Şükrün ve Rahmetin Adı: Ramazan


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


Üç Aylarımız Mübarek Olsun!


Oku- Dinle- Yaşa/ Mutlu Aile Huzurlu Yuva


Kullukta yükselişin adı: Miraç