BM bile gördü; Dünya barışı zekatla sağlanır

Dünyadaki gelir adaletsizliğini, sosyal barışı sağlamanın en kestirme ve uygulanabilir yolunun zekat olduğunu BM de kabul etti

BM bile gördü; Dünya barışı zekatla sağlanır

Açlığın, yoksulluğun ve ekonomik eşitsizliğin ortadan kaldırılması, çevrenin korunması ile barışın teşvik edilmesinin İslam dininin temelinde olduğunun ifade eden BM, zekatın önemini vurgulayarak İslam dünyasına çağrıda bulundu.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN ZEKAT ŞART

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) internet sitesinde yayımlanan yazıda, zekât yardımlarının BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDH) projelerinde değerlendirilebilmesi için İslam Kalkınma Bankası (İKB) ve yerel zekât toplama kuruluşlarıyla yapılan projeler hakkında bilgiler yer aldı.

 

ADALETİ SAĞLAMA ARACI

 

İslam'da tüm Müslümanların servetlerinin 40'da 1'ini ihtiyaç sahiplerine ve yoksullara dağıtmasının kural olduğunun hatırlatıldığı yazıda, zekât müessesinin SDH hedefleriyle paralel amaçlara hizmet ettiği belirtildi.

Açlığın, yoksulluğun ve ekonomik eşitsizliğin ortadan kaldırılması, çevrenin korunması ile barışın teşvik edilmesinin İslam dininin temelinde olduğunun ifade edildiği yazıda, zekâtın bunun en önemli araçlarından biri olduğu vurgulandı.

 

ENDONEZYA ÖRNEK OLDU

 

Zekat yardımlarının dünya çapında 200 milyon ile 1 trilyon dolar arasında olduğunun tahmin edildiğine değinilen yazıda, SDH projelerinde görülen 2,5 trilyon dolarlık fon açığının bir kısmının aynı türden amaçlar için toplanan zekât yardımlarıyla telafi edilebileceğine dikkat çekildi.

UNDP, bu konuda Endonezya'nın ulusal zekât toplama kurumu BAZNAS ile gerçekleştirdiği yenilenebilir enerji projelerini örnek gösterdi.

 

YOKSULLAR İÇİN ELEKTRİK SANTRALLERİ ZEKATLA YAPILDI

 

İki kurum arasındaki iş birliği sayesinde bu yıl Endonezya'nın uzak kırsal bölgelerinde inşa edilen 4 mikro hidro-elektrik santraliyle elektrikten yoksun 4 bin 500 kişiye elektrik sağlandığı belirtildi. Projelerin finansmanı zekat gelirlerinden sağlanırken, teknik boyutu BM uzmanlarınca yürütüldü.

Böylesi projelerin zekât kaynaklarının bireylerin ve toplulukların üretken kapasitelerini geliştirilmesini sağlayarak ayni yardımlardan daha müspet bir katkı sağladığına işaret edildi.

Zekât kaynaklarının kalkınma projelerine aktarılması için başka ülkelerde yeni projeler yürütülmesi çağrısı yapıldı.

 

Diğer Haberler

İskân, Nekbe, Nekse ve İlhak: Filistin’in makûs talihi


Salgın sürecinde dini duygular yoğunlaştı


Kovid-19 yardımlaşmayı artırdı, aile bağlarını güçlendirdi


“Türkiye'nin Libya'da Ne İşi Var?” -Zaruretler, Tehditler ve Fırsatlar-


UNHCR Türkiye Sözcüsü Ünal: Türkiye 5 yıl üst üste en yüksek sayıda mülteciyi barındıran ülke


190 milletten göçmene ev sahipliği yapıyoruz


Göç yollarında son durum


Gök taşında su kalıntıları bulundu


Bafa Gölü nefes almaya başladı


AİHM’in ifade özgürlüğü kararı bir 'milat'


Yalnızlık yaşlılara mahsus değil, gençler daha yalnız


5 soruda McKinsey kimdir, nedir, ne değildir


Televizyonu az izleyen çocukların kavrama yeteneği artıyor


Ticaret Sözlüğü-Türkçe Arapça İngilizce


Suriyeli Sığınmacılar ve Türkiye Ekonomisi Raporu


Teknolojinin getirdiği ‘kaos' ortamına, mütevazı çözümler