Dünya Yaşlılık Derneğinden Kenya'ya su kuyusu

DÜYADER yoksulluk ve kuraklığın yaşandığı Kenya'da evlerine temiz su taşımak için kilometrelerce yürüyen halk için su kuyusu açacak.

Dünya Yaşlılık Derneğinden Kenya'ya su kuyusu

Dünya Yaşlılık Derneğince (DÜYADER) yoksulluk ve kuraklığın yaşandığı Kenya'da evlerine temiz su taşımak için kilometrelerce yürüyen halk için su kuyusu açılacak.

Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar, AA muhabirine, iklim değişikliğine ve Afrika'da yaşanan su sıkıntısına dikkati çekmek üzere hayata geçirecekleri proje için daha önce Etiyopya'da su kuyusu açan fotoğrafçı Gökhan Emre Akıl ile bir araya geldiklerini söyledi.

Kenya'da özellikle yaşlı ve çocukların temiz suya erişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını öğrenince hemen çalışmalara başladıklarını belirten Çınar, şöyle konuştu:

"Daha önce birçok kez Afrika'ya gidip oradaki insanların yaşadıkları sıkıntılara şahit olan fotoğrafçı Gökhan Emre Akıl, Kenya'da su kuyusu açma fikrini bizimle paylaştı. Kenya'daki halkın özellikle de yaşlılar ve çocukların daha fazla zorluk çekmesini istemediğimiz için o bölgede gelecek yıl nisan ayında su kuyusu açacağız. Suya ulaşmada problem yaşayan ülkelerde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Susuzluk sorunuyla karşı karşıya olan yüz binlerce insana umut olmayı hedefliyoruz."

"Ruhun rengi olmaz" sloganıyla yola çıktıklarını dile getiren Çınar, 19 Kasım'da Gökhan Emre Akıl'ın fotoğraflarının da yer aldığı sergiyle Kenya'da su kuyusu açma projesinin duyurusunu yapacaklarını, fotoğraf satışından elde edilecek geliri de aynı proje için kullanacaklarını vurguladı.

Çınar, gelecek yıllarda Afrika'da yaşlıların ve çocukların faydalanabileceği yaşam evleri açmayı amaçladıklarını kaydetti.

"Mutluluklarını tarif edemem"

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunu 29 yaşındaki Gökhan Emre Akıl ise düğün fotoğrafları çekerek elde ettiği gelirle ülkeleri gezmeye başladığını anlattı.

Akıl, fotoğrafa olan merakı sayesinde bu güne kadar 90 ülke gezdiğini, sergilerden elde ettiği gelirle sosyal sorumluluk projeleri yürüttüğünü ifade etti.

Afrika'dan çok etkilendiğini aktaran Akıl, Etiyopya'da fotoğrafını çektiği bir kadının her gün üç saat yürüyerek su taşıdığını öğrendiğini, sergilerinden elde ettiği gelirlerle o kadının yaşadığı yere geçen sene su kuyusu açtırdığına değindi.

Akıl, "O insanların su kuyusu açıldıktan sonraki mutluluklarını tarif edemem." dedi.

Afrika'da suya olan ihtiyacı görünce daha fazla kuyu açtırabilmek için çalışmalara başladığını bildiren Akıl, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yaşlılar saatlerce yol yürümesin, evinde, köyünde huzur içinde yaşasın istedim. Dünya Yaşlılık Derneğinin desteğiyle gelecek yıl nisan ayında Kenya'da su kuyusu açacağız. Bundan sonraki yıllarda da Afrika'nın farklı bölgelerinde su kuyusu açılması için çalışacağım. Dünyanın en temel ihtiyacı su, su olmadan hayat olmaz. Oradaki insanların hayatlarını iyileştirmek için yapılan sosyal sorumluluk projelerine herkesin desteğini bekliyorum."

Diğer Haberler

Yayladaki çocukların öğretmen hasretini okul müdürü giderdi


'Asırlık çınarlar' Türk Kızılayın yardım eliyle hayata tutunuyor


Öğretmenlerin 'iyilik bahçesi' ihtiyaç sahiplerine destek oluyor


İki engelli çocuğun koruyucu ailesi olup sevgilerini büyüttüler


Kızılay'ın 17 ülkede keseceği kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaşacak


Üsküplü İlahiyatçı Baki'den Ayasofya'nın açılmasına destek: Balkanlardaki camilerin tac-ı şahı Ayasofya’dır


TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Akbulut: 15 Temmuz direnişi milli bir kazanımdır


Cilvegözü Sınır Kapısı mazlumlar için 'nefes' oluyor


Giyilmeyen ayakkabılar kuşlara rengarenk yuva oldu


Savaşın çocuklarına evlerini açtılar: Uzanan eller bir umut olup iyilik hareketine dönüştü


Çadırda yaşayan aile hayırseverlerin desteğiyle evlerine kavuştu


Ayasofya'nın açılması egemenliğin gereği


Kızılay’dan dost eli: 4 milyon kişiye kurban eti dağıtılacak


Diyanet'in uzaktan eğitimle 6 hafta sürecek 'Yaz Kur'an Kursları' Diyanet TV'de başladı


Ortaokul öğrencisi görme engelli Ravzanur 12 ayda hafız oldu


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Milletimizin kurban emanetini en güzel şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız


Günler sonra camilerde cemaatle ilk sabah namazı kılındı


TGTV'den 'Ayasofya, cami haline getirilmeli' önerisine destek


Sosyal medyadan başlattığı kampanyayla çocukları mutlu etti


İHH Genel Başkanı Yıldırım: Kudüs meselesi şimdi başka bir boyuta taşındı