En ücra köylere giderek dışarı çıkamayan yaşlıların evlerini temizliyorlar

Ağrı'da en uzak köylere bile giden "Vefa Sosyal Destek Grubu", salgın dolayısıyla dışarı çıkamayan vatandaşlara sıcak yemek servisi yapıyor, yaşlıların evlerini temizleyerek dezenfenke ediyor.

En ücra köylere giderek dışarı çıkamayan yaşlıların evlerini temizliyorlar

Ağrı'da "Vefa Sosyal Destek Grubu", en ücra köylere dahi giderek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların ihtiyaçlarını karşılıyor.

İçişleri Bakanlığınca 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesi nedeniyle evinde oturan çok sayıda yaşlı vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamak için Taşlıçay Kaymakamlığı koordinesinde oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Grubu" çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), jandarma, polis ve belediye çalışanlarından oluşturulan ekipler, 112, 110, 155 ve 156 numaralı hatları arayarak yardım talebinde bulunanların ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçiyor.

Titizlikle hazırlanan gıda paketleri, jandarmanın da yardımıyla ekiplerce ilçe merkezindeki mahalleler ve ücra köylerdeki 65 yaş üzerindekilere teslim edilerek salgından korunmaları için dışarıya çıkmamaları konusunda uyarı yapılıyor.

Haftanın 7 günü evlerine sıcak yemek de servis ediliyor

İlçedeki ihtiyaç sahipleri ile sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için SYDV'ye bağlı aşevinde haftanın 7 günü çıkarılan yemekler, ekiplerce ailelerin evlerine götürülüyor.

Çalışmaların 7/24 esasına göre devam ettiği ilçede, gıda ve acil ihtiyaçların yanında vakıf tarafından kadınlardan oluşturulan bir ekip de yaşlıların evlerine gidip temizlik yapıyor.

Vatandaşların bir 'Alo' demesiyle harekete geçen ekipler, ilçe merkezinde ve köylerde yaptıkları yardımlarla hayır duası alarak gönüllerde taht kuruyor.

Taşlıçay SYDV Müdürü Hakan Hanbaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İlçe Kaymakamı Murtaza Ersöz'ün desteğiyle yaşlı ve kimsesiz vatandaşlara evde bakım hizmeti sunduklarını söyledi.

Gelen ihbarlar üzerine 65 yaş ve üstü vatandaşların gıda, ilaç ve çeşitli ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade eden Hanbaba, şöyle konuştu:

"65 yaş ve üstü, kimsesiz ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımıza yemek yardımında bulunduk. Evlerinin temizliğini yapıp dezenfekte ettik. Aşevi ile 70 aileye yani 250 kişiye yemek yardımında bulunuyoruz. Evde temizlik ekibimiz 65 yaş üstü 45 vatandaşımıza hizmet vererek evlerini temizliyor. Verdiğimiz telefon numaralarından yeter ki bize ulaşsınlar, telefonla ulaşamazlarsa eğer komşuları yoluyla bize mutlaka ulaşsınlar, her türlü yardımı yaparız."

Kaynak: AA

Diğer Haberler

İHH Genel Başkanı Yıldırım: Kudüs meselesi şimdi başka bir boyuta taşındı


Cami coşkusunu evlere taşıyan imam mahallelinin takdirini topluyor


İHH'dan yetim çocuklara bayram sürprizi


Ramazan Bayramı'nda 'Çocuklar gülsün' diye kıyafet dikiyorlar


Isparta'da imam caminin bir bölümünü 'hayır marketi'ne dönüştürdü


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Engelli olmak bir eksiklik ve kusur değildir


İzmir'de 'askıda gıda' uygulaması ihtiyaç sahiplerine umut oldu


Minikler ramazanın manevi ruhunu 'köşelerine' taşıdı


'Salgının ramazana rastlaması insanı dinin özünü aramaya yönlendirdi'


İzolasyon sürecinde kaldıkları okulun gönüllü tadilatını yapıyorlar


'Askıda çorba' askıya alınınca, iyiliği ramazan kolisine sığdırdılar


Muhtar maaşını mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için harcıyor


Diyanetten ramazanı evde geçireceklere tavsiyeler


Suriyeli gençler topladıkları yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor


'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' diyen lokantacı 70 bin liralık veresiye defterlerini yaktı


Hatay'da gizli hayırseverler dört bakkalın veresiye defterini satın aldı


Sivas'ta din görevlileri 7 bin 205 yaşlıyı evlerinde ziyaret etti


Konyalı fırıncı yaşlıların ve ihtiyaç sahiplerinin 'Ekmek Teknesi' oldu


Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor


Evinin bir odasını sınıfa çeviren öğretmen öğrencilerine online ders anlatıyor