Geleceğin sağlıkçıları yaşlıların şifa umudu oldu

Gelecekte acil servisler başta olmak üzere hastanelerdeki çeşitli birimlerde hastaların yardımına koşacak olan Ağrı'nın beyaz önlüklü lise öğrencileri, yaşlıları evlerinde ziyaret ederek sağlık taraması yapıyor.

Geleceğin sağlıkçıları yaşlıların şifa umudu oldu

Ağrı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Hizmetleri Bölümü öğrencileri, kentteki yaşlıları evlerinde ziyaret edip sağlık taramasından geçiriyor.

Gelecekte acil servisler başta olmak üzere hastanelerdeki çeşitli birimlerde hastaların yardımına koşacak olan liseliler, okulda başlatılan çalışma kapsamında ildeki yaşlı ve hastaneye gitmekte zorlanan vatandaşları tespit edip, evlerine gidiyor.

Bu sayede okulda öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatı bulan öğrenciler, gittikleri evlerde yaşlıların tansiyonlarını ölçüp, kan ve şeker değerlerine de bakarak sağlık taraması yapıyor.

Randevularını alarak hastanelere de yönlendiriyorlar

Bugüne kadar 4 mahallede çok sayıda kişiyi ziyaret ederek sağlık taramalarını yapan beyaz önlüklü öğrenciler, bir yandan da onlarla sohbet edip yalnızlıklarını gideriyor.

Kış mevsiminin sert geçtiği kentte ev ev dolaşan öğrenciler, sağlık taraması yaptıkları yaşlılardan durumu kötü olanlar için de randevu alarak hastanelere yönlendiriyor.

Gittikleri evlerde bir yandan sağlık taraması yapan bir yandan da yaşlılarla sohbet eden öğrenciler, hem hayır dua alıyor hem de gönüllere dokunuyor.

Hem iş tecrübesi kazanıyorlar hem de insanlara yardımcı oluyorlar

Öğrencilerle birlikte yaşlı vatandaşları evlerinde ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin çok güzel bir çalışmaya imza attığını söyledi.

Öğrencilerin daha çok dezavantajlı durumdaki mahallelerde yaşayan yaşlı vatandaşları ziyaret ettiğini ve bundan dolayı herkesin mutlu olduğunu belirten Tekin, şöyle konuştu:

"Ailelerimizin sağlık problemleri varsa onlarla ilgileniyorlar. Çok basit gibi görünse de onların tansiyon ve kan değerlerini ölçüyorlar. Olumsuz bir sağlık durumu söz konusuysa vatandaşlarımızı hastaneye yönlendiriyoruz ya da biz yardımcı oluyoruz. Arkadaşlarımız bu şekilde hem sağlık taraması yapıyor hem de onlar aynı zamanda hemşire adayları olduğu için şimdiden tecrübe kazanıyor. Bu projeyi Ağrı genelindeki bütün mahallelerde yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın sağlık ihtiyaçlarında bizler de destek olmak istiyoruz. Arkadaşlarımızın bu sağlık hizmetlerini evlerine kadar götürüyor olmaları bizim için mutluluk ve onur verici."

Sağlık taraması yapılan vatandaşlardan 85 yaşındaki Zeki Sakar, öğrencilerin ziyaretinden dolayı çok mutlu olduğunu ve moral bulduğunu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Yaşlılardan Hanım Canpolat ise öğrencilerin şeker ile tansiyon değerlerini ölçtüğünü ve onlarla sohbet edip vakit geçirdiklerini anlattı.

Öğrencilerden Havva Avrancı da yaşlılarla bu şekilde ilgilenmekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, "Yaşlı vatandaşlar bizim yakınımız ya da tanıdığımız değil. Hiç tanımadığımız insanların evlerine giderek onları tanıyıp sağlık durumlarını öğrenmek bizi daha çok gururlandırıyor." dedi.

Kaynak: AA

Diğer Haberler

Hayırseverlerin desteğiyle açılan kuyular Afrikalılara 'can suyu' oldu


Türkiye'nin bursuyla doktor olan Filistinli genç: Türkleri tedavi etmek benim vefa borcum


Leyla ebe fedakarlığıyla köylülerin gönlünde taht kurdu


Hayatını kızı, SSPE hastası yatalak eşi ile otizmli yetim yeğenine vakfeden kadın tüm 'iyilik ödülleri'ni hak ediyor


Düzce'de sahillerdeki atıkları temizleyen emekli öğretmen duyarlılık örneği sergiliyor


Yeryüzü Doktorları Afrika'daki katarakt projesi: Elimiz tuttuğu müddetçe tüm sıkıntılara göğüs germeye devam edeceğiz


'Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar' kampanyası binlerce kişiye şifa oluyor


Üniversiteli Reyhan yaşlıların yaşamına dokunuyor


Azmin zaferi: Mahkumken üniversite bitirdi, şimdi hayalini kurduğu işi yapıyor


Kahvehanesinde düzenlediği kampanyalarla 800 kişinin kan vermesini sağladı


Emekli maaşını biriktirip hastaneye cihaz aldı


Afrika'daki görme engellilere ışık oldular


Vefakar kocanın dünyası 'eşinin nefesi'


Gülsüm anne felçli eski eşine de 'umut' oldu


UNICEF'ten 2019'da 350 bin Yemenliye insani yardım


Sadakataşı Tanzanya'da 225 katarakt hastasını sağlığına kavuşturdu


Uyuşturucudan kurtuldu hayal ettiği hayata kavuştu


Madde bağımlılarına zeytinlikler arasında 'ilaçsız' rehabilitasyon


Otizmli oğluna 19 yıldır kol kanat geriyor


DNA yaşam süresi hakkında ipuçları veriyor