HASRETLE BEKLEDİĞİMİZ ÜÇ AYLAR

İslam Dünyası’nın hasretle yolunu gözlediği, rahmet ve mağfiret ikliminin yaşandığı, haram aylar diye nitelenen, Recep ayı ile başlayan Şaban ayı ile devam eden ve Ramazan-ı Şerif ile son bulan bu ana, üç aylara bir kez daha kavuştuk.

HASRETLE BEKLEDİĞİMİZ ÜÇ AYLAR

Hayatımızın belli zamanlarında ara duraklar vardır ki hayatımızı anlamlandırır. Rutinleşmiş, günlük meşgalelere dalıp gittiğimiz zamanlarda bizlere nefes aldırıp benliğimizi bulmaya çalıştığımız bu duraklar an'ın hep aynı kalmadığı dünyada hayatımızı manalı hale getirir. Günü bölen namaz, haftayı bölen cuma, yılı bölen mübarek gün, ay ve geceler, bayramlar bizlere şükretmenin, birbirimizi hatırlamanın, sıla-i rahim yapmanın, paylaşmanın, yardımlaşmanın daha da arttığı zamanlardır.

İşte bu an'lardan bir tanesi de Üç Aylardır. İslam Dünyası'nın hasretle yolunu gözlediği, rahmet ve mağfiret ikliminin yaşandığı, haram aylar diye nitelenen, Recep ayı ile başlayan Şaban ayı ile devam eden ve Ramazan-ı Şerif ile son bulan bu ana, üç aylara bir kez daha kavuştuk. Birbirinden daha hayırlı olan ve Yüce Allah'ın ihsan ve ikramlarla donattığı Regaib, Miraç, Berat Kandilleri ve Kadir Gecesini ihya edeceğimiz bu günlere ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun.

İçinde bulunduğumuz zaman bizim için bir nimet ve ikramdır. İhtiyarlıktan önce gençliğin, hastalıktan önce sağlığın, fakirlikten önce zenginliğin, meşguliyetten önce boş vakitlerin ve ölümden önce hayatın önemini kavrayarak ona göre hareket etmemizi ve işler yapmamızı tavsiye eden bir Peygamberin(s.a.v) ümmeti olarak güzel ve anlamlı işleri icra etmeliyiz. İşte bu yüzden üç ayların anlamını, önemini kavramalıyız. Sorumluluklarımızı hatırlamalı, zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde hem Rabbimizle hem de birbirimizle yakınlaşmalıyız. Eşimizi ve dostumuzu hatırlayarak onlarla daha çok vakit geçirmeli ve onlarla yardımlaşmalıyız. Her daim şükrümüzü ve teşekkürümüzü yapmalıyız. Bizlere nimet ve ikram olarak verilen zamanımızın kıymetini bilerek üç ayları iyi ve güzel bir şekilde geçirmeliyiz.

Bu vesile ile Recep, Şaban ve Ramazan aylarımız mübarek olsun. İstikametimiz iyiliğe, hayra ve güzelliğe olsun.


Dr. İsrafil Kuralay

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı

 

Diğer Haberler

RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN


“RAMAZAN VE İNFAK” BAŞLIKLI PROGRAM PROF. DR. ALİ ERBAŞ’IN KATILIMLARIYLA DÜZENLENDİ


MEDENİYETİMİZE VURULMAYA ÇALIŞILAN BİR DARBE: 28 ŞUBAT


CUMA HUTBESİ: GÜN, MİLLETÇE KENETLENME GÜNÜDÜR


UTESAV BAŞKANI DR. İSRAFİL KURALAY TÜRKİYE ULUSAL MARKA FORUMU’NDA KONUŞMACI OLARAK YER ALDI


Cuma Hutbesi: Merhamet Toplumu


Nesilden Nesile İlim ve İrfan Işığını Taşıyan Tüm Öğretmenlerimize Saygıyla


Cuma Hutbesi: İMAN VE İSTİKAMET


Cuma Hutbesi: Ahiret Günü ve Hesap Verme Bilinci


Cuma Hutbesi:HAYAT REHBERİMİZ KUR’AN


CUMA HUITBESİ: Aile Olmak: İlahi Lütuf


Cuma Hutbesi: KOMŞULUK HUKUKU


MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN


Cuma Hutbesi: ÂLEMLERE RAHMET HZ. MUHAMMED (S.A.S)


HASRET BİTTİ! KAVUŞMAYA AZ KALDI!


BU VATAN GEÇİLMEZ!


Kurban Bayramınız Mübarek Olsun


Cuma Hutbesi: Takvaya Ulaşma Arzusu


Cuma Hutbesi: Haydi Koş Gel, Camiler Seninle Güzel


Cuma Hutbesi: Bir Yuva Kuralım