Hayırseverlerin desteğiyle açılan kuyular Afrikalılara 'can suyu' oldu

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yapılan bağışlarla Gana ve Mali'de 7 yılda 702 su kuyusu açarak, Afrikalı Müslümanların su ihtiyacını karşıladı.

Hayırseverlerin desteğiyle açılan kuyular Afrikalılara 'can suyu' oldu

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, hayırseverlerin destekleriyle Gana ve Mali'de 7 yılda açtığı 702 su kuyusu ile Afrikalıları temiz suya kavuşturdu. Birçok bölgede sağlık, barınma, gıda dağıtımları ve acil insani yardımlar gibi faaliyetler yürüten Cansuyu ekipleri, Afrika'da susuzluk yaşanan bölgelerde de hayırseverlerin bağışlarıyla birbiri ardına su kuyuları açıyor.

Ekipler bu kapsamda, 2014-2019 yılları arasında Gana'da 450, 2019-2021 yılları arasında da Mali'de 252 su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi.

Bu sayede, daha önce yaşadıkları bölgeden kilometrelerce yol yürüyerek kendi imkanları ve hayvan gücü ile su taşıyan Afrikalılar, evlerinin yakınında temiz suya kavuşuyor.

"Her bir bölgede açılan kuyulardan yaklaşık bin kişi faydalanıyor"

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sondaj Sorumlusu Yaşar Gürtoklu, AA muhabirine, Gana ve Mali'de 7 yılda 702 su kuyusu açtıklarını söyledi.

Gürtoklu, bağış yapan hayırseverlere kuyuların bilgilerini ve görsellerini gönderdiklerini ifade ederek, "Amacımız, Türkiye'den gelen bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak." dedi.

Mali'de yağış dönemi bittiğinde vatandaşların çok ciddi su sıkıntısı çektiğine işaret eden Gürtoklu, bölge halkının uzak bölgelerdeki su kuyularından hayvan ve insan gücü ile su taşıdığını aktardı.

Gürtoklu, hayırsever vatandaşlar adına, su sıkıntısı çekilen bölgelerde çeşme usulü su kuyuları açtıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu kuyular elektrikli olduğu için insanlar sabah, öğle ve akşam olmak üzere belirli saatler belirleyerek tankı doldurup suyu kullanıyorlar. İnşallah bu su kuyuları insanların ihtiyaçlarını giderdikçe, her damlasının o hayır sahibi kardeşlerimize sevap olarak yazılacağını umuyoruz. Her bir bölgede açılan kuyulardan yaklaşık bin kişi faydalanıyor. Mali'de açtığımız 252 su kuyusu ile yaklaşık 252 bin insana su sağlamış olduk."

Su kuyularını, bağış yapan kişinin adıyla cami, okul ve su sıkıntısı çeken kalabalık mahallerde açtıklarına dikkati çeken Gürtoklu, bağışçıların, bu hayırlı davranışla Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olduğunu belirtti.

"Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimize ne kadar teşekkür etsek az"

Mali'nin başkenti Bamako'da yaşayan Karamoko Fade, daha önce eski usul kuyu sistemiyle kasabaya 3 kilometre uzaklıktan su taşıdıklarını, bunun büyük bir insan gücü gerektirdiğini kimi zaman da suyu hayvan sırtında taşıdıklarını söyledi.

Açılan su kuyusunun kendilerine büyük bir kolaylık sağladığını ifade eden Fade, "Evimizin önündeki çeşmeden suyumuzu doldurarak günlük ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bu bizim için büyük bir kolaylık ve büyük bir hizmet oldu. Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlara hep dua ediyoruz bu hizmetleri için. Allah onlardan razı olsun." diye konuştu.

Fatuoma Kasimu da yapılan bu hizmetin Allah'ın nezdinde de büyük bir karşılığı olduğuna inandıklarını dile getirerek, "Kadınlar büyük bir sıkıntıdan kurtarıldı. Evimizin önüne kaliteli su geldi. Hem içme hem de diğer ihtiyacımızı buradan karşılıyoruz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.


Diğer Haberler

Türkiye'nin bursuyla doktor olan Filistinli genç: Türkleri tedavi etmek benim vefa borcum


Leyla ebe fedakarlığıyla köylülerin gönlünde taht kurdu


Hayatını kızı, SSPE hastası yatalak eşi ile otizmli yetim yeğenine vakfeden kadın tüm 'iyilik ödülleri'ni hak ediyor


Düzce'de sahillerdeki atıkları temizleyen emekli öğretmen duyarlılık örneği sergiliyor


Yeryüzü Doktorları Afrika'daki katarakt projesi: Elimiz tuttuğu müddetçe tüm sıkıntılara göğüs germeye devam edeceğiz


'Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar' kampanyası binlerce kişiye şifa oluyor


Üniversiteli Reyhan yaşlıların yaşamına dokunuyor


Azmin zaferi: Mahkumken üniversite bitirdi, şimdi hayalini kurduğu işi yapıyor


Geleceğin sağlıkçıları yaşlıların şifa umudu oldu


Kahvehanesinde düzenlediği kampanyalarla 800 kişinin kan vermesini sağladı


Emekli maaşını biriktirip hastaneye cihaz aldı


Afrika'daki görme engellilere ışık oldular


Vefakar kocanın dünyası 'eşinin nefesi'


Gülsüm anne felçli eski eşine de 'umut' oldu


UNICEF'ten 2019'da 350 bin Yemenliye insani yardım


Sadakataşı Tanzanya'da 225 katarakt hastasını sağlığına kavuşturdu


Uyuşturucudan kurtuldu hayal ettiği hayata kavuştu


Madde bağımlılarına zeytinlikler arasında 'ilaçsız' rehabilitasyon


Otizmli oğluna 19 yıldır kol kanat geriyor


DNA yaşam süresi hakkında ipuçları veriyor