Her şampiyonluğunda devlete borcunu ödediğine inanıyor

Beş yaşındayken ailesi tarafından devlete bırakıldı. Adı Dilek Gök. 15 yaşında. Sevgi evlerinde büyüdü. Devlete borcunu ödemek için Muay thai sporuna başladı. Avrupa birinciliği kesmedi hedefi dünya şampiyonluğu.

Her şampiyonluğunda devlete borcunu ödediğine inanıyor

O örnek bir sporcu. adı Dilek Gök. Ailesi tarafından bakması için devlete bırakılmış. 

Antalya'da sevgi evlerinde büyüyen 15 yaşındaki Dilek Gök, ilgilendiği muay thai sporunda dünya şampiyonu olarak kendisini koruyan, sahiplenen devletinin şefkatini tüm dünyaya duyurmak istiyor.

Beş yaşındayken ailesi tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı sevgi evlerine bırakılan Dilek Gök, beş yıl önce koruyucu ailesi İsmet ve Necla Önkal'ın yanında kalmaya başladı.

Yeni yuvasında aile sıcaklığını yaşayan 15 yaşındaki Gök, kendisine güzel bir gelecek hazırlayan devletine ve Türk milletine vefa borcunu ödemek için bir süredir muay thai sporuyla ilgileniyor.

Antalya'daki Erdem Spor Kulübü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dilek Gök, iki ay önce aynı ilde düzenlenen ve 26 ülkeden sporcuların katıldığı Uluslararası Antalya Açık Kupası'nda gençler kategorisinde birinci oldu.

Dilek'in en büyük hayali ise milli takıma seçilerek Dünya Şampiyonası'nda ay-yıldızlı bayrağı göndere çektirebilmek.

Dilek Gök, küçük yaşlardan itibaren kendisine devletin ve koruyucu ailesinin sahip çıktığını söyledi.

Devletin yönlendirmesiyle kendisine sahip çıkan koruyucu aileyle sıcak yuva özlemini giderdiğini aktaran Gök, "Onları çok seviyorum. Ömrümün sonuna kadar onlarla yaşamak istiyorum. Beni çok seviyorlar. Karşılaşmalarda bir yerime tekme geldiğinde çok üzülüyorlar. Bu bile beni ne kadar sahiplendiklerini gösteriyor." diye konuştu.

Devletimizi gururlandırmak istiyorum

Avrupa Kupası'nda birinci olduğunda büyük gurur duyduğunu anlatan Gök, şunları kaydetti:

"Karşımdaki rakiplerim çok güçlüydü ama Allah nasip etti ve başardım. Çok mutluyum. Şimdi Dünya Şampiyonası'nı hedefliyorum. İnşallah kazanacağım. Sporu bırakmayı hiç düşünmüyorum. Devlet bana annem, babam yokken çok baktı, korudu, kolladı, sahip çıktı. Uluslararası turnuvalarda birinci olunca devletime borcumu ödüyormuş gibi oluyorum. Milli takım formamı giymek istiyorum. Devletimizi gururlandırmak istiyorum."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan ise kurum bakımındaki çocukların sosyal ve sportif faaliyetlere etkin şekilde katılmaları konusunda destek verdiklerini dile getirdi.

Dilek Gök'ün aldığı başarıyla kendilerini gururlandırdığını anlatan Çalışkan, "Bu çocukların hayata tutunması açısından spor çok önemli. Çocuklar farklı boyutlarda travmalarla bize geliyor. Sportif ve sanatsal faaliyetlerle onların önlerini açmaya çalışıyoruz. Dilek'ten de farklı başarılar bekliyoruz." dedi.

Dilek'i sahiplenen İsmet Önkal ise kızlarının çok azimli olduğunu ve bir gün hayallerini gerçekleştireceğine inandıklarını söyledi.

Antrenörü Murat Erdem ise Gök'ün yetenekli bir sporcu olduğunu, Türkiye'yi yıllarca uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil edeceğini vurguladı.
Kaynak:AA

 

Diğer Haberler

Çocuklara ve gençlere kamplarda 'mahremiyet bilinci' eğitimi


Avustralya'da gençler için cami bahçesine halı saha yapıldı


Spor yapmak isteyene saat sınırı yok


Kick boksun 'yalnız şampiyonu'


Türkiye rekorunu kırdı sıra dünya şampiyonluğunda


7 yaşındaki satranççı Mardinli Baver yenilgisiz şampiyon


Tekvandoda dünya şampiyonu Zeliha Ağrıs: Totemim yok, duam var


Sıfırın altında 3 derecede Kış Yüzme Şenliği


2 kolu yok ama, 34 altın, 24 gümüş ve 9 bronz madalyası var


Türkiye'nin Yıldızları: Fatma Zehra Köse


Anne sözü dinledi şampiyon oldu


Görme engelli Döndü'nün sporla başlayan değişim hikayesi


5 kez dünya şampiyonu olan Ümran'ın bileği bükülmüyor


Kariyeri boyunca tek yenilgi yaşadı


2018'deki şampiyonlarımız


Ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali analizi


UEFA'yı en çok uğraştıran kulüpler bizimkiler


3 kardeş ringlerde altın biriktiriyor


Duymuyorlar ama attıklarını vuruyorlar


Atletizmden 2 güzel haber