İdlibli gönüllü terzilerin onardığı ikinci el kıyafetler kamplara sığınan çocuklara bayramlık oluyor

Kadın terzilerden Meryem Ceblevi, sürdürdükleri çalışmalara ilişkin, “Başlattığımız kampanyayla kullanılmış kıyafetleri topladık. Atölyede kesiyor, dikiyor ve yoksul ailelere veriyoruz” dedi.

İdlibli gönüllü terzilerin onardığı ikinci el kıyafetler kamplara sığınan çocuklara bayramlık oluyor

Suriye'nin İdlib ilindeki altı gönüllü kadın terzi, ikinci el kıyafetleri onararak Beşşar Esed rejiminin saldırılarından kaçıp derme çatma çadırlara yerleşen çocuklara “bayramlık” olarak ulaştırıyor.

İdlib ilinin kuzeydoğusundaki Zerdene köyünde altı kadın terziden oluşan yardım gönüllüleri, "Kıyafetleriniz onları mutlu ediyor" adlı bir kampanyayla bağışçılardan topladıkları ikinci el kıyafetleri giyilebilir hale getirerek yardıma muhtaç ailelere dağıtıyor.

Terzilerden Meryem Ceblevi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Başlattığımız kampanyayla kullanılmış kıyafetleri topladık. Atölyede kesiyor, dikiyor ve yoksul ailelere veriyoruz.”dedi.

Kampanyanın amacının Esed rejiminin saldırıları nedeniyle yerlerinden edilerek kamplara sığınmak zorunda kalan ailelerin üzerindeki yükü bir nebze de olsa da hafifletmek olduğunu dile getiren Ceblevi, “Bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Çocukları sevindiriyoruz." ifadesini kullandı.

Yardım gönüllüsü bir diğer terzi Riham Um Muhammed de atölyelerinde 3 ila 12 yaşlarındaki çocuklar için kıyafetler dikerek onları mutlu ettiklerini kaydetti.

Rejim saldırıları sonucu yerinden edilerek çadıra sığınmak zorunda kalan 11 yaşındaki Dua Halaf da “Birkaç kadın çadırlara geldi. Burada yaşayan çocuklara elbise dağıttı.” diye konuştu.

Kıyafetlerin ulaştığı çocuklardan 12 yaşındaki Şehid Ali de “Çadırda yaşıyoruz. Yardım gönüllüleri geldi. Bize bayramlık elbise dağıttı.” dedi.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Diğer Haberler

Eski ahşap sıralar şehit çocukları ve 'özel çocuklar' için oyuncağa dönüştürülüyor


Kirazın dalında kalmasına gönlü razı olmadı, internetten 'ağaç kiralama' dönemini başlattı


Adıyaman'da gönüllü kadınlar 'zimem defteri' ile 500 bin liraya yakın borç kapattı


Hataylı ev hanımı atık kağıtları biblo yaparak kazanca dönüştürüyor


Mardin'de bir grup hayırsever vatandaşların 10 bin liralık veresiye borcunu ödedi


Sadakataşı’ndan Sri Lanka’da balıkçı teknesi dağıtımı


Gençler 'Fındık bahane sohbet şahane' diyerek yaşlıların gönlüne dokunuyor


Koyunları telef olan ailenin hüznü sevince döndü


Sivas'ta bir imam 20 kişinin eczane borcunu ödedi


Ücretsiz süt dağıtan mandıracı: İneklerimizi devlet vermişti, şimdi bizim verme zamanımız


İş dünyasından 'Milli Dayanışma Kampanyası'na destek


Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi


Meslek liselerinden ekonomiye 250 milyon liralık katkı


Meslek lisesinden 7 milyon liralık ciro


Biga'nın tarhanasını restoran zincirine satıyorlar


Yöresel lezzetler kadınları meslek sahibi yaptı


Kenevirden üretilen x-Ray'ler havalimanında


Turistler, gönüllü çiftçilik yapmaya Gölpazarı'na geliyorlar


Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesiyiz


TÜBİTAK teknoloji transfer edecek