İsrail’i Kim Durduracak?

UTESAV ile Hayat Yayın Grubu tarafından, 30. Haliç Buluşmaları kapsamında Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Bulut’un katılımlarıyla, MÜSİAD Genel Merkez’de “ İsrail’i Kim Durduracak?” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

İsrail’i Kim Durduracak?

 

Programın açılışında konuşan UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, İslam coğrafyasının tam merkezindeki ilginç gelişmelere baktığımız zaman Suudi Arabistan, Mısır ve BAE blok birlikteliği ile Amerika, İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin uzaklardan, deniz aşırı yerlerden destekleri İsrail'i durdurmanın yolunun sadece siyaset ve ekonomi ile olamayacağı, artık bu yolun teknolojiden geçtiğini belirtti. Ar-ge çalışmaları, teknolojik kalkınma ve modern sanayi konularında ilerleme kaydedilmeden İsrail'i durdurmanın pek mümkün olmayacağını ifade eden Develioğlu,  bu bağlamda hassasiyet sahibi herkes gibi teknolojik yatırımlara çok önem verdiklerinin altını çizdi. Bu tarz etkinlikler ile bilinç oluşturmaya yönelik gayret sarf ettiklerini sözlerine ekleyen Develioğlu, etkinliklerin devam etmesi için temennilerde bulunarak sözü Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Bulut' a bıraktı.

Konuşmasının başında İsrail meselesinin aslında iki kardeş çocuklarının kavgası olduğunu söyleyen Bulut, konuyu Hz. Nuh'a ve tufan hadisesine getirdi. Tufan Hadisesi'nde, Hz. Nuh ile birlikte üç oğlunun gemiye bindiğini belirten Bulut, bu oğullardan Ham'ın Hami ırklarının, Sam'ın Sami ırklarının, Yafes'in ise Türk coğrafyasındaki ırkların atası olduğu belirtti.

İsrailoğullarının Hikâyesi Hz. Musa İle Başlar

Kuran'ı Kerim'de Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup ve Hz. Yusuf'un Hanif dininden kabul edildiğini vurgulayan Bulut, Yahudilerin hikâyesinin Hz. Musa'nın Yahudileri Mısır'dan kurtarıp Sina yarımadasında getirmesiyle başladığını belirtti.  Bugün Arz-ı Mevud ( Kudüs'e dönüş) inancına sahip olmayan Yahudilerin hakiki manada iman etmiş kabul edilmediğini vurgulayan Bulut, Yahudilerin kehanetler üzerinden öncülleri değiştirebilme kabiliyetlerine sahip olduklarını, IŞİD örneğinde olduğu gibi, hadiselerin öncülleri değiştirildiğinde neticelerin de değiştirilebildiğini sözlerine ekledi.

Merkez Çin'e Kayıyor

İsrail'in Kuranı Kerim ışığında değerlendirildiğinde iki kere iktidar sahibi olacağını vurgulayan Bulut, ilkinin Hz. Davut ve Hz. Süleyman döneminde gerçekleştiğini ikincisinin ise ahir zamanda olacağını kaydetti. Günümüzde başta, ABD ve İngiltere olmak üzere bütün bir dünyanın İsrail'e hizmet ettiğini söyleyen Bulut, dünya dengesindeki kaymaya paralel olarak Yahudilerin, Çin destekli yeni bir anlayışa evrilmeye başladığının altını çizdi.

Büyük Ortadoğu Projesi'nin aslında Büyük İsrail Projesi'ne zemin hazırladığını vurgulayan Bulut, İsrail'in başarısının Türkiye'de yaşanan iki gelişme neticesinde ciddi bir şekilde duraklama dönemine girdiğini söyledi. Özellikle Bediüzzaman tarafından başlatılan imani bilinçlenme hareketi ile Erbakan'ın başlattığı siyasi bilinçlenme hareketinin bu duraklamada temel rol oynadığını kaydetti.

İsrail'i Durdurmak İçin Ümmete Büyük Bir İş Düşüyor

2011 yılından itibaren suların tersine akmaya başladığını vurgulayan Bulut, Türkiye'nin geçte olsa Suriye'ye müdahale etmesinin İsrail'in geriletilmesinde çok önemli bir noktayı teşkil ettiğini belirtti. Bulut ayrıca; ABD'nin bugün dahi 30 bin kişilik bir sınır muhafız birliği kurarak İsrail'i koruma altına almaya çalıştığına değindi. İsrail'in durdurulması adına bu ümmete çok iş düştüğünün altını çizen Bulut,  ümmetin hakiki manada iman etmesi ve İslam'ı misyon üstlenmesi  durumunda  İsrail'i durduracak bir kavim olacağını belirterek sözlerini noktaladı.

Üzerimize Düşeni Yapıyoruz

Konferansın sonunda söz alan Hayat Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Hayati Bayrak, MÜSİAD'a 1991 yılından beri üye olduğunu ifade etti. MÜSİAD'ın aynı zamanda bir mektep gibi olduğunu vurgulayan Bayrak, bir yayıncı olarak gençliğe örnek olacak kitaplar yayınladıklarını sözlerine ekledi. Ülkemizde en çok satılan kitapların ahlaki yönden zayıf kitaplar olduğunu kaydeden Bayrak, milletin değerlerine sahip çıkabilmek adına üzerlerine düşenleri yaptıklarını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Dinamikler, Süreçler ve Geleceğin İnşası Bağlamında 15 Temmuz'u Anlamak


48. Haliç Buluşması - Büyük Felaket - Nekbe 1948


Geçen Asırda Fikri Hayatımız


Dünya Ekonomisi ve Şirket Stratejileri


İdeal Yönetici ve Yönetim Hastalıkları


Afrika'da Gönüllü Olmak


Afrika Medeniyetinde Müslümanlar


Güney Amerika'da Osmanlılar Elturko


Tarihin Kara Lekesi: Bin Yılın Sonu 28 Şubat


Geçmişin İzinden Geleceğe Balkanlar


38. Haliç Buluşması - İşgalin Yedinci Yılında Kırım


37. Haliç Buluşması - Almanya’da Türk İzleri


36. Haliç Buluşması / Yeniden Şekillenen Dünyada Türkler


İyi insan olmak sorumluluğumuzdur, var oluşumuzun kirasıdır.


Haliç Buluşmaları-33/ Taşlar ve Kuşlar


32. Haliç Buluşmaları/ Barış Pınarı Harekatı


31. Haliç Buluşmaları/ Zirvelerden Gönüllere


Faizin Reçetesi Katılım Ekonomisi


Kudüs Mücadelemiz Devam Etmeli


27. Haliç Buluşmaları, İslam Dünyası İkiye Bölünmek İsteniyor