İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii

Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir.

İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii

Bugün tarihi anlara şahitlik ettik. 10 Temmuz 2020 tarihli Danıştay kararı ile 1934 tarihinden bu yana camiden müzeye dönüştürülen AYASOFYA, aslına rücu etti ve camii olma statüsünü yeniden kazandı. 86 yıldır bu ülkenin bağımsızlığına ve özgürlüğüne vurulan prangalardan biri daha kaldırılmış oldu. Ecdadımızın fethin nişanesi, kılıç hakkı olarak bu millete tahsis ettiği Ayasofya Camii’nin yeniden dirilişini, şahlanışını ve özgürlüğüne kavuşmasını sevinçle karşıladık.

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethiyle beraber Feth’in sembolü olan Ayasofya Camii, uzun yıllar camii olarak hizmet vermiş, 1934 yılında ise ne hukuki ne de vicdani bir dayanağı olmadan alınan bir kararla müzeye dönüştürülerek esarete mahkum edilmişti. O günden bu güne adeta zihinlere işleyen bu zincir halkaları çok şükür kırıldı. Ecdad yadigarı olan bu nadide yapı nice badireler atlatmış, çeşitli tarihi unsurları ne yazık ki tahrip edilmişti. Bugün millet olarak Ayasofya Camii’ne hak ettiği değerin verilmesi, özgürlüğümüzün tesisi adına önemli bir kazanımdır. Yıllarca birçok tartışmanın odağında olan bu kültürel miras hakkında en çok Türkiye’nin söz söylemeye hakkı vardır.

Ayasofya’nın dirilişi Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle: “Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir. Bu diriliş sadece Müslümanların değil, onlarla birlikte tüm mazlumların, mağdurların, ezilmişlerin, sömürülmüşlerin umut ateşinin yeniden alevlenişidir.”

Hoşgörünün sembolü olan Ulu Camii Ayasofya’nın bugün özgürlüğüne kavuşması, ecdadımıza duyduğumuz saygının, tarihimize olan bağlılığımızın bir göstergesidir. Nitekim Ayasofya, 450 yıl boyunca cami olarak kalmış ve Fatih Sultan Mehmet milletimize bu eseri miras kılmıştır. İstanbul’un Fatih’i Sultan Mehmet’in, Ayasofya Vakfiyesinde yer alan: “Bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber'in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun. Azapları hafiflemesin, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah'ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.” ifadeleri yaklaşık bir asırdır sırtımızda ne kadar ağır bir yük taşıdığımızı açıklayacak mahiyettedir. Bugün alınan tarihi kararla, Türkiye’nin üzerindeki bu ağır vebalin kalktığına olan inancımızla, bizleri yarınlarda daha parlak bir geleceğin beklediğine olan inancımız tamdır.

Tam bağımsız Türkiye yolunda atılan bu önemli adımı büyük bir sevinçle karşıladığımızın altını tekrar çizmek istiyoruz. Ayasofya’nın dirilişinin ümmetin uyanışına vesile olması duasıyla, Rabbimize bu tarihi ana bizleri şahit kıldığı için hamd ediyoruz.  

Ayasofya Camii’nin özgürlüğü hayırlı olsun..

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı

Diğer Haberler

Asrın Felaketinin Üzerinden 22 Yıl Geçti


Sabrımızın ve Şükrümüzün Ödülü Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun


Kadir Kıymet Geceniz Mübarek Olsun


Mübarek Ramazan Ayının İslam Âlemine Hayırlar Getirmesini Dileriz.


Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.


Rahmet ve Hikmet Dolu Bir Gece: Miraç


24. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


AŞI| Neden, Nasıl, Hangi?


KARDEŞLİK VE VEFA PROGRAMI


1442. Hicri Yılımız Mübarek Olsun


Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.


İstanbul’un Fethinin 567. Yılı…


Sevinç ve Huzur Kaynağı Ramazan Bayramına Kavuştuk.


Kadir Gecesi, (İçinde Kadir Gecesi Olamayan) Bin Aydan Daha Hayırlı Gece


Sabrın, Şükrün ve Rahmetin Adı: Ramazan


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


Üç Aylarımız Mübarek Olsun!


Oku- Dinle- Yaşa/ Mutlu Aile Huzurlu Yuva


Kullukta yükselişin adı: Miraç