Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.

İbrahimî adanmışlıkla Rabbimizin emrini yerine getirmek ve arınmak için kestiğimiz kurbanların kabul olunması alemlerin Rabbi olan Allah’tan niyazımızdır.

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.

Müslümanlığımızın yükselişi olan ve takvaya ulaşma vesilemiz kılınan Kurban Bayramını çok şükür ki bir kez daha idrak ediyoruz. İbrahimî adanmışlıkla Rabbimizin emrini yerine getirmek ve arınmak için kestiğimiz kurbanların kabul olunması alemlerin Rabbi olan Allah’tan niyazımızdır.

Üzerimize farz kılınan bütün ibadetler kulların kendini olgunlaştırması, hayatını anlamlı kılması ve bizleri Rabbimize yaklaştırması gibi üstün amaçlarla yapılmalıdır. Şüphesiz ki Rabb olan Allah’ın buna ihtiyacı yoktur; ihtiyacı olan biz kullarız. Bu ihtiyaca binaen yerine getirdiğimiz ibadetler aşkın iradeye boyun eğme manası taşıdığı için önemlidir.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde “Âdemoğlu kurban bayramı günü Allah’a kurban kesmekten daha sevimli gelen bir amel işleyemez.” buyurarak kurban ibadetinin önemine dikkat çekmiştir. Hz. Adem’den bu yana mükellef kılındığımız kurban ibadeti, yalnızca Allah’ın rızasını kazanmak ve takva merdivenlerini tırmanmak için insanlara rızık ve nimet olarak lütfedilmiştir. Kurban edilen hayvanın et ve kanının değil; sadece ve sadece takvamızın Allah’a ulaştığı, ümmet olma bilincimizin, birlik, beraberlik ve paylaşma duygularımızın güçlendiği bu mübarek günler bir vücudun azaları gibi olabilme hissiyatımızın güçlendiği günlerdir.

Bilinçlenmeye, medeniyetimizin değerlerini hatırlamaya, sevgi ve saygı duygularımızın yükselmesine, acılarımızın, hüzünlerimizin paylaşılmasına vesile olan Kurban Bayramı, insanın sonsuz Yaratıcıya karşı teslimiyet ve itaatini temsil eder.  Yine kurban bize kimliğimizi, kişiliğimizi, kulluğumuzu ve hayat ile olan bağlantımızı hatırlatır.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde geçtiğimiz bayram toplu olarak idrak edemediğimiz bayram namazına bizi kavuşturana ve ellerimizi ümmet olarak semaya açıp tek yürek dua etmeye bizleri kavuşturan Rabbimize hamdımızı bu müstesna günlerde getirdiğimiz teşrik tekbirleriyle ifade ediyoruz. “Allah’ın büyüklüğünü, O’ndan büyüğünün var olmadığını ve olmayacağını, O’ndan başka kulluk edilecek bir ilahın da bulunmadığını” âleme karşı ilan ediyor ve bu gerçeği şuurlarımıza işliyoruz.

"Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm Âlemlerin Rabbi Allah içindir." (En’am 162) düsturuyla hayatına yön vermeye çalışan biz Müslümanların ve tüm Ümmet-i Muhammed’in Kurban Bayramını kutlar, bayramımızın insanlığa esenlik, mutluluk ve huzur getirmesini Rabbimizden niyaz ederiz.

 

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı

Diğer Haberler

Asrın Felaketinin Üzerinden 22 Yıl Geçti


Sabrımızın ve Şükrümüzün Ödülü Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun


Kadir Kıymet Geceniz Mübarek Olsun


Mübarek Ramazan Ayının İslam Âlemine Hayırlar Getirmesini Dileriz.


Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.


Rahmet ve Hikmet Dolu Bir Gece: Miraç


24. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


AŞI| Neden, Nasıl, Hangi?


KARDEŞLİK VE VEFA PROGRAMI


1442. Hicri Yılımız Mübarek Olsun


İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii


İstanbul’un Fethinin 567. Yılı…


Sevinç ve Huzur Kaynağı Ramazan Bayramına Kavuştuk.


Kadir Gecesi, (İçinde Kadir Gecesi Olamayan) Bin Aydan Daha Hayırlı Gece


Sabrın, Şükrün ve Rahmetin Adı: Ramazan


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


Üç Aylarımız Mübarek Olsun!


Oku- Dinle- Yaşa/ Mutlu Aile Huzurlu Yuva


Kullukta yükselişin adı: Miraç