Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, sıkıntıların son bulması duasıyla milletimizin ve tüm İslam aleminin sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlara erişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban; yakın olmak, yakınlık ve yakınlaşmak demektir. Rabbimize ham ederiz ki hem O’na hem de birbirimize yakın olacağımız bir Kurban Bayramına daha erişmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Müslümanlığımızın kuvvetlenmesi, takvamızın artması ve gönlümüzün huzurla dolması için bu fırsatı güzel değerlendirebilmek gerekmektedir. İslam dinimizin emrini yerine getirerek kötü şeylerden arınmak ve sakınmak niyeti doğrultusunda keseceğimiz kurbanların affımıza vesile olması alemlerin Rabb’i olan Yüce Allah’tan niyazımızdır.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde “Ademoğlu kurban bayramı günü Allah’a kurban kesmekten daha sevimli gelen bir amel işleyemez” buyurmaktadır. Bu hadisi şeriften anlaşılacağı üzere kurban kesmek ve kestiğimiz kurbanları bir kısmını paylaşmak bizler için en güzel işlerdendir. İlk Peygamber Hz. Adem’den bu zamana kadar yükümlü olduğumuz kurban ibadeti Allah’ın rızasını kazanabilmek ve takva sahibi olabilmek için bizlere armağan edilmiştir. Niyetlerimizin Allah’a ulaştığı ve paylaşma duygumuzun güçlendiği bu mübarek günler; ümmet olma bilincimizi, kardeşlik; birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendirmelidir.

             Kurban Bayramı, toplumdaki birlik ve beraberliğin artması için de bir fırsattır. Efendimiz (s.a.v) kestiğimiz kurbanlarımızın bir kısmını aile üyelerimizle, bir kısmını da ihtiyaç sahipleriyle paylaşmamızı tavsiye etmektedir. İçinde bulunduğumuz şu zor zamanlarda kestiğimiz kurbanlarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak onlara destek olmalıyız. Böylece kardeşliğimiz pekişsin, birlik ve beraberliğimiz çoğalsın, ümmet olma bilincimiz kuvvetlensin.

Gönül coğrafyamızda uzun zamandır yaşanan ve maalesef artarak devam eden sıkıntılara şahit olmaktayız. Bu sıkıntıların bir sonucu olarak Müslümanlar evlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır. Bu hal her Müslümanı derinden etkilemekte ve üzmektedir. Yurtlarından uzakta, evsiz ve kimsesiz bir bayram geçirmek zorunda olan bu insanlar tüm insanlığın ortak acısı olmalıdırlar. Ensar ve muhacirlik müesseseleriyle müyesser olan toplumumuzun en temel görevi kardeşlerimizin sıkıntılarını hafifletmek ve yüzlerinde tebessüm oluşturabilmektir. Bu vesileyle kardeşlerimizin dertleriyle hemhal olup derman olabilmek, onları mutlu edebilmek, onların gönüllerine dokunabilmek için harekete geçip, paylaşmayı aramızda çoğaltıp toplumsal birlikteliğimizi kuvvetlendirmeliyiz.

2020 yılının başından itibaren tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle toplu olarak idrak edemediğimiz bayramlarımızın ardından bu Kurban Bayramına hep beraber, bir arada girmenin sevincini yaşamaktayız.

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, sıkıntıların son bulması duasıyla milletimizin ve tüm İslam aleminin sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlara erişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramımız mübarek olsun.


Diğer Haberler

RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN


“RAMAZAN VE İNFAK” BAŞLIKLI PROGRAM PROF. DR. ALİ ERBAŞ’IN KATILIMLARIYLA DÜZENLENDİ


MEDENİYETİMİZE VURULMAYA ÇALIŞILAN BİR DARBE: 28 ŞUBAT


CUMA HUTBESİ: GÜN, MİLLETÇE KENETLENME GÜNÜDÜR


HASRETLE BEKLEDİĞİMİZ ÜÇ AYLAR


UTESAV BAŞKANI DR. İSRAFİL KURALAY TÜRKİYE ULUSAL MARKA FORUMU’NDA KONUŞMACI OLARAK YER ALDI


Cuma Hutbesi: Merhamet Toplumu


Nesilden Nesile İlim ve İrfan Işığını Taşıyan Tüm Öğretmenlerimize Saygıyla


Cuma Hutbesi: İMAN VE İSTİKAMET


Cuma Hutbesi: Ahiret Günü ve Hesap Verme Bilinci


Cuma Hutbesi:HAYAT REHBERİMİZ KUR’AN


CUMA HUITBESİ: Aile Olmak: İlahi Lütuf


Cuma Hutbesi: KOMŞULUK HUKUKU


MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN


Cuma Hutbesi: ÂLEMLERE RAHMET HZ. MUHAMMED (S.A.S)


HASRET BİTTİ! KAVUŞMAYA AZ KALDI!


BU VATAN GEÇİLMEZ!


Cuma Hutbesi: Takvaya Ulaşma Arzusu


Cuma Hutbesi: Haydi Koş Gel, Camiler Seninle Güzel


Cuma Hutbesi: Bir Yuva Kuralım