Oku- Dinle- Yaşa/ Mutlu Aile Huzurlu Yuva

UTESAV’ın Oku-Dinle-Yaşa programları kapsamında Mutlu Aile Huzurlu Yuva konulu konferans gerçekleştirildi.

Oku- Dinle- Yaşa/ Mutlu Aile Huzurlu Yuva

MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirilen programa katılımcılar büyük ilgi gösterdi. UTESAV Mütevelli Heyeti Sami Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı programa konuşması olarak İstanbul Baş vaizi Mustafa Akgül katıldı.

Programın selamlama konuşmasını yapan UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, Oku-Dinle-Yaşa üst başlığının içeriğinden bahsederek konuşmasına şöyle devam etti: “Mutlu Aile Huzurlu Yuva diyoruz çünkü modern dönemde maalesef en temel değerlerimizden biri olan ailenin altı oyulmaya başlandı, değerlerimizden uzaklaştıkça ailenin içindeki fertler de birbirinden uzaklaşmaya başladı, çocuklar ise telefonun içindeki sanal aleme hapsoldu.”

oku

“Açıkçası aile ile ilgili burada dile getirebileceğimiz birçok problem var. Hocamızdan Allah razı olsun Mutlu Yuva kitabında hayat tecrübesini en sade şekilde aktarmış ve okurken sanki benim evimi anlatıyor diyebileceğiniz bir kitap; çünkü sorunlarımız ortak ve bu sorunların arasında maalesef ailelerin kahir ekseriyeti bocalıyor ve dağılıyor.” Katılımcılara ve Sn. Mustafa Akgül’e teşekkür eden Develioğlu, sözü moderatör Sami Yılmaz’a devretti.

UTESAV Mütevelli Heyeti Üyesi Sami Yılmaz konuşmasında dünyadaki boşanmalarla ilgili istatistikler paylaşarak bu oranın Türkiye’de %22 olduğuna değindi. “Son 10 yılda Türkiye’de 1,2 milyon çift boşandı ve bunu oranladığımızda boşanmalar %38 artmış durumda. Yapılan başka bir araştırmaya göre AB ülkelerindeki evli çiftlerin %15’i çocuksuz ve bu ülkeler hızla yalnızlaşmakta. Bunun yanında bir üniversitenin Türkiye özelinde yaptığı araştırmaya göre halkımızın %53’ü -yoğunluğu gençlerde olmak üzere- kendini yalnız hissediyor.”

oku

Mustafa Akgül Hoca’nın sunumunu üç başlık altında topladığına değinen Sami Yılmaz, İstanbul Sözleşmesi’nin yuvayı kurtarma yollarından biri olan hakemlik müessesesini yok saydığına değinerek Nisa 35. ayeti hatırlattıktan sonra Mustafa Akgül Hoca’nın özgeçmişi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Şimdi Her Şer Var... Huzur Yok!

Konuşmasına iki tespitte bulunarak başlayan İstanbul Baş vaizi Mustafa Akgül, 80 sene önceki memleket manzarasında yuvalarda mutluluk olduğunu ve boşanmaların nadiren duyulduğunu söyledi. İkinci olarak günümüzde evlerimizde her türlü lüksün, konforun olduğunu ama huzurun olmadığını ifade ederek, günümüz insanının en büyük probleminin mutlu bir yuvaya sahip olup, onu ömür boyu sürdürmek olduğuna değindi.

oku

Evlilik Öncesi Yapılacak İşler

Mutlu bir yuva için yapılması gerekenlerden ilkinin evlenmeden önce yapılması gerekenler başlığı altında toplayan Mustafa Akgül Hocamız, bunların evliliği geciktirmemek, mükemmeli aramamak olduğuna söyleyerek mükemmel insanın olmadığına değindi ve bu konuda karşılaştığı sorunlarla ilgili anekdotlar aktardı. Bunun yanı sıra eski hatıraların yeni yuvayı tehdit ettiğini ifade eden Mustafa Akgül “evliliği geciktirme ki kurulacak yuvayı tehdit eden hatıralar olmasın” dedi. Konu ile ilgili “Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah (c.c.) onları lütfuyla zenginleştirir. Allah (c.c.), lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.” (Nûr Sûresi, 32) ayetini okuyan Sn. Mustafa Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Meselenin özeti şudur: Nikahsız birlikteliklere izin yoktur, imkanın yoksa oruç tut! Az çocukla yetinme... Dînî nikahtan vazgeçme... Ancak; Dînî nikahla resmi nikah aynı günde olsun. Çünkü erken dînî nikah problem getiriyor.”

Ana- Baba Görüşü Almadan Evlenme!

Evlilikten önce yapılması gerekenlerin bir diğerinin ana-baba rızası olduğuna değinen Hocamız, “Ana- baba duası önemlidir, ana-baba duası alan evladın sırtı yere gelmez,  ana-baba bedduası alan evladın da iki yakası bir araya gelmez.” dedi. Peygamber efendimizin ‘4 sebepten dolayı evlilik yapılır’ hadisine dayanarak bunların güzellik - yakışıklılık, asalet, zenginlik ve dindarlık olduğunu söyleyerek “ilk üçü geçici, dindarlık çok önemlidir ama yeterli değildir, küfüv (denklik) de çok önemlidir; yani tahsilde, maddi imkanlarda, dindarlıkta, çevrede yakınlıktır.” dedi.

oku

Eş, Allâh (c.c.) Hediyesidir.

Evlilik sürerken dikkat edilmesi gereken hususlara konuşmasında yer veren Hocamız, eşin Allah hediyesi olduğunun bilincinde olunması gerektiğini ifade ederek, eş hatasının da anlatılmaması gerektiğini “Eşleriniz sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbise konumundasınız.” (Bakara Suresi, 187) ayetine dayanarak açıkladı. Mustafa Akgül evlilikte dikkat edilmesi gereken diğer hususları bir reçete halinde şöyle sıraladı: “Evlilikten sonra bir göz ve bir kulak kapatılmalı, hanımlar dillerine beyler ellerine dikkat etmeli, her gün el ele göz göze bir dakika 10 gün boyunca durulmalı – 10 gün sonra evin ikliminin değiştiğini göreceksiniz-, eşinden bir adım geride olunmalı, senin malım benim malım denmemeli -ki mutlu olunabilsin-, sinirlilik anında konuşulmamalı –konuşma daha sonraya ertelenmeli-, her ne yaşanırsa yaşansın yatak asla ayrılmamalı, eşlerin birbirine karşı yükümlülüklerinden biri olan cinsel görev asla ihmal edilmemeli, internet ve televizyon eşler arasına girmemeli, yuvadan haramlar uzak tutulmalı, kadın olsun erkek olsun eşimden ayrılır yeniden evlenir mutlu olurum düşüncesine kapılmamalı, evde büyükler varsa onlar yük görülmemeli -onlar bir dua çınarı ve mutluluk vesilesi görülmeli-, bir hata yapınca özür dilemenin erdem sayıldığı bilinmeli, ibadetin öneminin farkında olunmalı –ki secdesiz ve seccadesiz evler hâne halkını sıkar-, birbirine karşı merhametli olunmalı ve hitapta sevgi sözcükleri kullanılmalı…

oku

Son olarak sevgi, saygı, sabır ve sadakatin evlilikte hususen öenmli olduğuna dikkat çeken hocamız, “Mutlu yuva cennetin dünya şubesi, mutsuz yuva cehennemin dünya şubesi” diyerek konuşmasına son verdi. Programımız katılımcıların sorularına verilen cevapların ardından ve günün anısına yapılan hediye takdiminden sonra sona erdi.

haliç buluşmaları

Diğer Haberler

Asrın Felaketinin Üzerinden 22 Yıl Geçti


Sabrımızın ve Şükrümüzün Ödülü Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun


Kadir Kıymet Geceniz Mübarek Olsun


Mübarek Ramazan Ayının İslam Âlemine Hayırlar Getirmesini Dileriz.


Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.


Rahmet ve Hikmet Dolu Bir Gece: Miraç


24. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


AŞI| Neden, Nasıl, Hangi?


KARDEŞLİK VE VEFA PROGRAMI


1442. Hicri Yılımız Mübarek Olsun


Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.


İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii


İstanbul’un Fethinin 567. Yılı…


Sevinç ve Huzur Kaynağı Ramazan Bayramına Kavuştuk.


Kadir Gecesi, (İçinde Kadir Gecesi Olamayan) Bin Aydan Daha Hayırlı Gece


Sabrın, Şükrün ve Rahmetin Adı: Ramazan


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


Üç Aylarımız Mübarek Olsun!


Kullukta yükselişin adı: Miraç