Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.

"Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizleri affet."

Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesinin şu an idrak ettiğimiz Recep ayı olduğu, Rasulullah (s.a.v)’ın sahih sünneti ile bize ulaşmıştır. Haram aylar içerisinde bulunan bazı günler ve geceler, kendimizi değerlendirme ve özdenetim açısından Müslümanlara fırsatlar zinciri sunmaktadır.

Recep ayı, Müslümanlar açısından rahmet, bereket ve bolca mağfiret barındıran manevi bir mevsime; üç aylara girişimizin habercisi olması bakımından önem arz etmektedir. “Kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamına gelen Regaip gecesi de Recep ayı içinde bulunmaktadır.

Recep ayının ilk Cuma gecesinde ihya edeceğimiz Regaip Kandili bu sene 18 Şubat perşembeyi cumaya bağlayan geceye denk gelmektedir. Bu gece Rabbimize yönelişimizin, iç muhasebemizin ve rağbetimizin O’na olduğunun göstergesi olmasıyla bilinen mübarek bir gecedir. Bu manada, mağfiret ve tövbe ayı olan Recep ayının Regaip Gecesi’nde Allah’a karşı kulluk akdimizi yenilemeye samimi bir şekilde gayret etmeliyiz. Zira Allah (c.c.) şöyle buyurur: “Kullarım sana beni sorduklarında bilsinler ki şüphesiz ben yakınım, bana dua ettiğinde duacının dileğine karşılık veririm. Şu halde benim davetime gelsinler ve bana iman etsinler ki doğru yolu bulalar. (Bakara 186).” Dolayısıyla üç aylar içinde idrak edeceğimiz gün ve geceler Rabbimizin uzattığı ipe sımsıkı tutunmanın birer vesilesidir. Bize düşen de rahmet ve mağfiretten en üst düzeyde istifade etmektir.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde “Beş gece vardır ki, o gecelerde edilen dualar geri çevrilmez. (Bu geceler şunlardır): Recep ayının ilk Cuma gecesi (Regaip gecesi), Şaban ayının on beşinci gecesi (Berat gecesi), (her) Cuma gecesi, Kurban bayramı gecesi.” buyurarak değeri yüksek gecelerle ilgili bize müjdeleri sunmaktadır. Yine Hz. Peygamberiniz (s.a.v.) üç aylarda; bilhassa faziletli günlerde oruç tutmanın sevapları kat kat arttıracağına dair önerilerde bulunmuştur.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde mağdur ve mazlum duruma düşen kardeşlerimize iyilik elini uzatmamızın başımıza gelen musibetleri def etmesini; hayır ve hasenattaki yarışımızın insanlığın ıslah ve kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ederiz.

Daha iyi günlere ulaşmak ve beraberce ellerimizi semaya kaldırıp şükrümüzü Rabbimize sunabilmemiz, beraberce ruhlarımızı arındırabilmemiz duasıyla…

“Allahım, bize Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.”      

Mehmet Develioğlu

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı

Diğer Haberler

Asrın Felaketinin Üzerinden 22 Yıl Geçti


Sabrımızın ve Şükrümüzün Ödülü Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun


Kadir Kıymet Geceniz Mübarek Olsun


Mübarek Ramazan Ayının İslam Âlemine Hayırlar Getirmesini Dileriz.


Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.


Rahmet ve Hikmet Dolu Bir Gece: Miraç


24. Yılında 28 Şubat Post Modern Darbesini Kınıyoruz!


AŞI| Neden, Nasıl, Hangi?


KARDEŞLİK VE VEFA PROGRAMI


1442. Hicri Yılımız Mübarek Olsun


Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.


İSTANBUL’un Fethinin Nişanesi Ayasofya Camii


İstanbul’un Fethinin 567. Yılı…


Sevinç ve Huzur Kaynağı Ramazan Bayramına Kavuştuk.


Kadir Gecesi, (İçinde Kadir Gecesi Olamayan) Bin Aydan Daha Hayırlı Gece


Sabrın, Şükrün ve Rahmetin Adı: Ramazan


Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.


Üç Aylarımız Mübarek Olsun!


Oku- Dinle- Yaşa/ Mutlu Aile Huzurlu Yuva


Kullukta yükselişin adı: Miraç