Şehit çocuklarının anısına fidan dikiyorlar

Ankara'nın Çubuk ilçesindeki şehit aileleri, 17 yıl önce oluşturdukları "Çubuk Şehitleri Ormanı"nda, çocuklarının doğum ve şehadet yıl dönümleri ile özel günlerde fidanları toprakla buluşturuyor.

Şehit çocuklarının anısına fidan dikiyorlar

Ankara'nın Çubuk ilçesinde şehit aileleri, 17 yıl önce oluşturdukları "Çubuk Şehitleri Ormanı"na çocuklarının doğum ve şehadet yıl dönümleri ile özel günlerde fidan dikiyor.

"Çubuk Şehitleri Ormanı"na fidan diken şehit aileleri, böylelikle hem çocuklarının anısını yaşatıyor hem de doğayı yeşillendiriyor.

Çubuk Terör Mağdurları Derneği Başkanı Zeki Avan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehit anne ve babalarının diktiği fidanlarla alanın yemyeşil hale geldiğini söyledi.

Şehit yakınlarının ormanlık alandaki ağaçlarla çocukları gibi ilgilendiğini vurgulayan Avan, şunları kaydetti:

"Şehit anne ve babaları bizzat geldiler şehit çocuklarının isimlerini bir ömür boyu yaşatabilmek için elleriyle buraya fidanlar diktiler. Yaklaşık 17 yıl önce dikilen çam fidanları bugün iki adam boyu oldu. Şehit aileleri 17 yıl boyunca buraya değişik zamanlarda gelip hem yeni fidanları toprakla buluşturdular hem de bakımlarını yaptılar. Bu fidanları suladılar, evlatlarının hasretini sevgisini bu fidanlarda aradılar. Her şehit için birer fidan ile başladığımız orman oluşturma serüvenimize her yıl doğum, ölüm ve özel günlerinde diktiğimiz yeni fidanlarla binlerce fidana ulaştık. Sonuçta işte gördüğünüz bu büyük ormanlık alana kavuştuk. Bundan sonraki amacımız bu alanı genişleterek daha büyük bir ormanlık alan oluşturmak." 

"Fidanlarla onu yaşatmaya çalışıyorum"

Çocuğunun 25 sene önce şehit olduğunu dile getiren şehit babası Ramazan Gergin, 17 yıldır çocuğunun hasretini ormanlık alanda gidermeye çalıştığını aktararak, "Her sene doğum gününde, şehadet yıl dönümünde, Babalar Günü'nde gelir, buradaki fidanlarının bakımlarını yaparım, yeni fidanlar dikerim. Çocuğumuz şehit oldu ama bu dünyada adına diktiğimiz fidanlarla onu yaşatmaya çalışıyorum." dedi.

Kendilerine ormanlık alanla ilgilenmeyi bir vazife haline getirdiklerini ifade eden şehit babası Bekir Koç da "Temizliğini yaparız, diplerini çapalarız, sularız ve bu şekilde vazifemizi yaparız. Çam da aynı insan gibi ilgi isteyen bir ağaç. Bu nedenle sevgimizi vererek büyütmemiz gerekiyor. Çocuk gibi ilgi isteyerek büyüyor." diye konuştu.

 

 

Herkesi fidan dikmeye davet eden şehit babası Beytullah Delimehmetoğlu ise "Buraya gelip fidanlarla uğraşmaktan, yeşillik alanda olmaktan, bakmaktan içim açılıyor, huzur buluyorum. Yemyeşil bir alanımızın olması, şehitlerimizin adının yaşatılması beni çok mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Diğer Haberler

Hazreti Muhammed'in yakın dostu: Hazreti Ebubekir


Dijital Bağımlılıkla Mücadele İçin Eylem Planı Hazırlandı


TİKA'dan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 12 ülkeye eğitim desteği


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hac Müslümanların kardeşlik kongresi


Türkmen yetimlere 'gönüllü eğitim'


'Geç kalma genç gel' dedi camiyi gençlerle doldurdu


'Simitçi Erkan'dan Suriyeli Türkmen çocuklara bayramlık


İnternet yayınlarına 'ebeveyn kontrolü' sağlayıcı tedbir yükümlülüğü


TİKA Afganistan'da eğitimi desteklemeye devam ediyor


Çorum'da engelliler için 'mor taksi' uygulaması


Çöpten bulduğu ekmekle güvercinleri besledi


'Çiçeği burnunda okul' meslek liselerine olan olumsuz algıyı yıktı


Gazzeli anne kızına destek için başladığı liseyi dereceyle bitirdi


İdlib'de savaş mağduru çocuklara zeytin ağacı altında eğitim


Çankırılı çiftçiyi şaşırtan para ve not


'Kötü niyetli gruplar ailesiz bir hayat tasavvur ediyor'


Camiler binlerce çocuğun sesiyle yankılanıyor


Saraybosna'da 251 şehit anısına 251 fidan dikildi


50 kilometre pedal çevirip yayladaki çocuklara oyuncak dağıttılar


Şehit yakınlarını ücretsiz taşıyor