Seyfe Gölü Kuş Cenneti buz tuttu

Kırşehir'in Mucur ilçesindeki göl, havanın sıfırın altında seyretmesi nedeniyle buz tutunca farklı bir güzelliğe büründü.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti buz tuttu

Kırşehir'in Mucur ilçesinde bulunan ve buzla kaplanan Seyfe Gölü Kuş CennetiErciyes Dağı'nın karlı görüntüsü eşliğinde doğaseverlere farklı görsel sunuyor.

Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan gölde konaklayan angıt, ördek ve kaz sürüleri, buzlanmanın olmadığı küçük alanlarda besleniyor.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği (SEYGED) Başkanı Ömer Çetiner, dernek merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz aylarında tamamen kuruyan gölde son yağışlarla su miktarında önemli artış yaşandığını ancak sıcaklıkların sıfırın altında seyretmesi nedeniyle de yoğun bir buzlanma olduğunu söyledi.

Son yağışlarla gölümüzdeki su görünümü yüzde 70 seviyelerine ulaştı

Son yağışların kendilerini sevindirdiğini belirten Çetiner, şöyle devam etti:

"Seyfe Gölü Kuş Cenneti, en dolu haliyle en derin yeri bir metreye ulaşmayan sulak alanımız. Gölün tabanı çorak toprak. Tabandan su almıyor, tabana su vermiyor. Oradaki 5-6 santimetrelik bir su miktarı bile gölümüzü dolu gösterebiliyor. Son yağışlarla gölümüzdeki su görünümü yüzde 70 seviyelerine ulaştı. Soğuk hava ile gölümüz kar ve buzla kaplı. Bu da göçmen kuşlarımızın gölde konaklamasını zorlaştırıyor."

Dünyadaki 4 göç yolunun ikisinin Türkiye'den, bunlardan birinin de Seyfe Gölü üzerinden geçtiğini aktaran Çetiner, buzlanmaya rağmen angıt, ördek ve kaz sürülerini hala burada görebildiklerini söyledi.

Dernek olarak kuşların ve göl kenarındaki yaban hayvanlarının yiyecek ihtiyacını karşılamak için çalışma yaptıklarını vurgulayan Çetiner, bazı göçmen kuşların yoğun buzlanma ve kar nedeniyle konaklamasalar da seslerini duyduklarını dile getirdi.

Çetiner, kış aylarında da gölün ayrı bir güzelliği olduğuna işaret ederek, "Uygun hava şartlarında Erciyes Dağı da burada görünüyor. Gölde kar ve buzun yanı sıra Erciyes Dağı'nın karla kaplı görüntüsü de ayrı bir güzellik katıyor. Doğa fotoğrafçılarını, doğaseverleri bu güzel manzaraları ölümsüzleştirmek üzere kuş cennetimize bekliyoruz." diye konuştu.

Kaynak:AA-Muhabir: Abdullah Yıldiz

Diğer Haberler

Gençlik kampına katılan 300 öğrenciye 'Ahilik' anlatıldı


Dikkuyruklar Burdur Gölü'ne döndü


Doğu'nun mendereslerinde görsel şölen


Doğu Anadolu'da kış 'çilesi ve güzelliğiyle' yaşanıyor


Sigara ve alkolün olmadığı tek şehir


Erciyes Kayak Merkezi, Birleşmiş Milletler'e döndü


Tarihin en görkemli tanığı: Alaeddin Keykubad Köprüsü


Hırvatistan'da İslam kültür merkezi inşa ediliyor


Batman’ın yıldızı parlıyor


Ulubey Kanyonu beyaz örtüyle kaplandı


Uludağ'ın karlı eteklerinde atla gezinti turizmi


Çeltik tarlalarının 'allı turnaları'


Bitlis'te beyaz güzellik


Van gölünde balık keyfi


Giresun Adası antik çağdan beri yerleşim yeri


Diyarbakır ve Mardin tarih kokan iki şehir


Bosna Hersek'in Gazi Hüsrev Bey Medresesi hala aktif


Göçmen kuşların kış durağı Kızılırmak Deltası


Denizli antik çağlardan bu yana şifa merkezi


Kayak ve termal turizm durağı: Erzurum