Teknoloji bağımlılığından kurtulup tarımsal üretim yapıyorlar

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Osmaniye'de düzenlenen "Ekolojik Tarım ve Hayvancılık Kampı" sayesinde çocuklar telefon, tablet ve bilgisayardan uzak vakit geçirip köy hayatını yaşıyor.

Teknoloji bağımlılığından kurtulup tarımsal üretim yapıyorlar

Osmaniye'de Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Aslantaş Gençlik Kampı'nda düzenlenen "Ekolojik Tarım ve Hayvancılık Kampı"nda katılan çeşitli yaş gruplarından çocuklar, 6 gün boyunca telefon, tablet ve bilgisayardan uzak kamp yapma şansı buluyor.

                    

Kamp süresi boyunca sabahları erkenden kalkıp tavukları besleyen çocuklar, sabah kahvaltısında yedikleri yumurtaları elleriyle topluyor.

Gün içinde sportif ve kültürel faaliyetlerde de bulunan çocuklar ayrıca, kamptaki organik tarım yapılan araziye giderek biber, domates, karpuz, mısır ve yer fıstığı gibi ürünlerin nasıl yetiştirildiğini inceliyor, tüketecekleri ürünleri toplama şansı buluyor.

Petekten bal süzüp süt sağıyorlar

Çocuklar, kamptaki etkinlikler kapsamında petekten bal süzüp süt sağıyor, yoğurt ve peynirin nasıl yapıldığı uygulamalı öğreniyor.

İlk etapta Osmaniye'den 165 çocuğun katılımıyla gerçekleştirilen "Ekolojik Tarım ve Hayvancılık Kampı", çevre il ve ilçelerden gelecek çocukların katılımıyla devam edecek.

Çocuklar üretmenin mutluluğunu yaşıyor

Kamp sorumlusu Ömer Tarık Orhun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampın amacının, teknolojiye bağımlı hale gelen çocukları doğaya ve insana yaklaştırmak olduğunu söyledi.

Kamp süresince çocuklarla birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini aktaran Orhun, "Kampımızda ekolojik tarım, hayvancılık, arıcılık, balıkçılık gibi konularla ilgili çocuklara uygulamalı eğitimler veriyoruz." dedi.

Çocukları şehir hayatından ve teknolojiden bir süre de olsa uzaklaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Orhun, şöyle devam etti:

"Amacımız çocuklara bir köylünün, bir üreticinin yaşamını birebir göstermek. Çocuklar burada adeta bir köy hayatı yaşayarak, erkenden kalkıyor ve tavukları besliyor. Ayrıca, oluşturduğumuz tarlada biber, kavun, mısır gibi ürünlerin yetişmesini birebir görme ve ürettikleri ürünleri toplama şansı buluyor. Ayrıca kümes hayvanları, arı, küçük ve büyükbaş gibi hayvanları yakından görme ve tanıma şansı buluyorlar."

Orhun, çocukların üretmenin verdiği mutlululuğu yaşadığını anlatarak, "Bu kampta çocuklar, adeta bağımlısı haline geldikleri telefon, tablet ve bilgisayarlarından uzak günlerini geçiriyor. Kendi emekleriyle üretip topladıkları sebze, meyve ve hayvansal ürünleri tüketme şansı buluyor. Bu sayede emeğin kıymetini anlıyorlar. Ayrıca topladıkları ürünleri kendi grup arkadaşlarıyla paylaşarak arkadaşlık ve dostluk bağlarını güçlendiriyorlar." ifadelerini kullandı.

"Şehirde hiç görmediğimiz şeyleri burada görme şansı buluyoruz"

Kampa katılan 14 yaşındaki Mehmet Reşit Çelik de ilk defa bir kampta yer aldığını belirterek, burada üretim süreçlerine dair uygulamalı bilgi aldıklarını söyledi.

Köy yaşantısına tanık olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Çelik, "Şehirde hiç görmediğimiz şeyleri burada görme ve yaşama şansı buluyoruz. Yumurta topluyoruz, hayvanları besliyoruz, tarladan sebze, meyve topluyoruz. Burada çok şey öğrendik. Anlatılmaz, yaşanır bir yer burası." dedi.

Kaynak: AA

Diğer Haberler

Siber akıncıların yuvası


Görme engelliler çevrim içi kursla Kur'an-ı Kerim öğreniyor


Türk girişimcilerden veri mahremiyeti sağlayan inovasyon


Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te Ay’a gideceğiz


Diyanet İşleri online Kur'an dersi verecek: 14 yaşın üzerindekiler başvuracak


Çocuklar buna çok sevinecek: Türkiye genelinde dijital seferberlik başladı


Küfürsüz sosyal medya mümkün: KADEM sosyal medyadaki şiddete karşı kampanya başlattı


Bilimler tarihinin zirvesi: Fuat Sezgin


Din görevlileri görme engelliler için 'ses veriyor'


Bilgisayarı olmayan öğrencinin el yazısıyla yazdığı ödevi beğeni topladı


Uzmanlardan 'Sosyal medyadaki koronavirüs paylaşımlarında yaşlıları incitmeyin' uyarısı


Sürdürülebilir bir Sıfır Atık Projesi için neler gerekli?


Teknoloji meraklısı öğrenciler drone yarışmasına hazırlanıyor


Furkan Kasap teknoloji dünyasında gündem oldu


Ortaokul öğrencileri kendi ürettikleri 'drone'ları uçuruyorlar


Bukalemun mikro robotlar


Türkiye'nin kutuptaki bilim elçileri


2 milyon lira ödüllü TEKNOFEST 2019 yarışma başvuruları başladı


Türkiye 'Kılıç' ile uzaya çıkacak


Satürn milyarlarca yıl halkasızmış