Türkü bilmeyen adamdan tarihçi olmaz

Araştırmacı yazar Alev Alatlı TVNET'te ekrana gelen Türk Kahvesi'nin ilk konuğu oldu. Alatlı, türkünün tarihimiz açısından önemine değinerek, "Türkü bilmeyen adamdan tarihçi olmaz" dedi.

Türkü bilmeyen adamdan tarihçi olmaz

Gazeteci Yazar Ayşe Böhürler, araştırmacı yazar Alev Alatlı'yı ağırladı. TVNET'te ekrana gelen Türk Kahvesi'nin ilk konuğu Alev Alatlı oldu.

Gündemin gerilimli konularından uzak hayatın içinden sorularla, hem konukların hem Türkiye'nin hikayesi ekrana geldi.

Türküleri çok seven Alev Alatlı, sırf türkülerden oluşan bir roman yazmak istediğini anlattı. "Türkü bilmeyen adamdan tarihçi olmaz" diyen Alatlı şöyle konuştu:

"Kendimi en acılı hissettiğim zamanlarda ben hep türkü ile adam olurum. Bu topraklar üzerindeki Türklerin ayak sesi gibi geliyor bana elini vurunca.

'Türkü bilmeyen adamdan tarihçi olmaz' diye kestirip atsam ne dersin? Çünkü esas hikayeyi o anlatıyor. Tehdit de var 'ben ölürsem dünya sana kalır mı?' Şöyle bir düşüncem vardır ömrüm vefa eder mi bilmem ama, türküleri yan yana getirerek bir roman yazabilirim. Sadece türkülerden. İnsanoğlunun hissettiği her şey türküdedir."

'Türk Halk Müziği telafi edecek'

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu'nda yer alan Alev Alatlı, okullarda yerli müziğin desteklenmediğini söyledi. "Çocuklar neden flüt çalıyor okulda" diyen Alatlı Türk Halk Müziği'nin bu eksikliği telafi edeceğini belirterek şöyle devam etti: 

"Rahat bırakmak lazım desteklenecek şeyler her zaman vardır. Çocuklara neden flüt çaldırılıyor ilkokulda. Neden birisi de kalkıp ‘ne oluyor’ demez. Bu kadar müzik dersi veriliyor bir makam bilen çıkmaz. 'Niye?' Bunlar bir ayak sesidir. Anadolu'da eğreti oturuyoruz. Birçok dezavantajımız var resim eksikliği gibi, resim yapamamak gibi. Bence Türk Halk Müziği telafi edecektir."

Kaynak: Yeni Şafak

Diğer Haberler

Prof. Dr. Osman Çakmak: Modern kent modeli iflas etti


Ülü’l-emr kimdir?


Yaşamak için sporu seçtim


İnsanlık sınavını Aylan’la kazanacağız


Toplumsal adaletin yolu zekâttan geçer


Dindarlığımız Gösterişin Kurbanı Oldu


Bağımsız Kilise çekişmesi ve Türkiye'nin rolü


Filipinler'deki 40 yıllık barış sürecinde gelinen son nokta


Başarı için ahenkli bir orkestra gibi çalışmalıyız


Küresel oyunu değiştiren proje: CPEC


Dünya, Filistin meselesinde üç maymunu oynuyor


Osmanlı'da kimler savaş esirleri sayılıyordu


Gelenekler kaybolmaz, sırlanır değerini bilen birileri tekrar canlandırır