Üniversiteli Reyhan yaşlıların yaşamına dokunuyor

Mahalledeki yaşlıların salgın döneminde sağlıklı kalmaları için mücadele veren genç kız, adeta açık hava berber salonuna çevirdiği alanda, Kovid-19 nedeniyle şehre gidemeyen dedelerin saç ve sakallarını kesiyor.

Üniversiteli Reyhan yaşlıların yaşamına dokunuyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle okulunun uzaktan eğitime geçmesini fırsat bilerek Antalya'nın Akseki ilçesindeki dedesi ve babaannesinin yanında yaşamaya başlayan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Reyhan Yüksel, birçok konuda yardımlarına koştuğu mahalledeki diğer yaşlıların da hayatına dokunuyor.

Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Yüksel, Kovid-19 salgını sürecinde turistik ilçe Manavgat'taki kendi evlerinin yerine Akseki ilçesine 45 kilometre uzaktaki Kepezbeleni Mahallesi'ndeki dede ve babaannesinin yanında yaşamayı tercih etti. Aile büyüklerini yalnız bırakmayan genç kız, mahallede çoğunluğu oluşturan diğer yaşlıların da yardımına koşmaya başladı. Yüksel, bağ bahçe işlerinde yardımcı olduğu yaşlıları sık sık ziyaret ederek temin ettiği maskeleri dağıtıp, dertlerine de ortak oluyor.

Evlerinin önünü adeta açık hava berber salonuna çeviren genç kız, salgın nedeniyle ilçe merkezine gidemeyen "dedelerin" ücretsiz olarak saç ve sakal tıraşlarını yapıyor. Yaşlılara önlük giydirip makineyle saç ve sakallarını özenle kesen Yüksel, sırada bekleyenlere sıkılmamaları için gazete veriyor. Gazetelerini okuyarak sıranın kendisine gelmesini bekleyen yaşlılar, renkli ve ilginç görüntüler oluşturuyor.

Hijyen kurallarına dikkat eden Yüksel, sürekli eldiven ile maske takıyor ve her tıraştan sonra kullandığı makineleri dezenfekte ediyor.

"En büyük görev biz gençlere düşüyor"

Reyhan Yüksel, AA muhabirine, Kovid-19 süresince okulların açılmamasını değerlendirerek yaşları ilerlemiş olan babaannesi ve dedesinin yanına geldiğini söyledi. Kuzeninin berber olduğunu ve makineyle saç ile sakal kesmeyi ondan öğrendiğini belirten Yüksel, "Köydeki yaşlıların salgından etkilenmemek için ilçe merkezine gitmediklerini ve bu nedenle saç sakal tıraşına ihtiyaç duyduklarını fark ettim. Bu sorunlarını çözmek için temin ettiğim makineyle tıraş etmeye başladım. İlk başta biraz tedirgin oldular ama daha sonra alıştılar." diye konuştu. 

Yüksel, başta Sağlık Bakanı olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının Kovid-19'a karşı verdikleri mücadeleye kendisi de bu şekilde destek olmaya çalıştığını dile getirdi.

Maske ve sosyal mesafe kurallarına herkesin uyması gerektiğini ifade eden Yüksel, "Pandemi sürecinde en fazla büyüklerimiz etkilendiği için en büyük görev biz gençlere düşüyor. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de yaşlılarımıza destek olalım." dedi.

"İlahiyatçı kızımızdan Allah razı olsun"

Genç kızın saçlarını kestiği 78 yaşındaki Salih Yüksel ise salgın dolayısıyla uzun zamandır mahalleden dışarı çıkmadığını anlattı. Reyhan'ın her konuda kendilerine destek verdiğini belirten Yüksel, "İlahiyatçı kızımızdan Allah razı olsun. Beni, komşularımı ve ihtiyarları hep tıraş ediyor, yardımcı oluyor. Çok teşekkür ediyorum. Bizleri sürekli temizlik, maske ve sosyal mesafeye riayet etmemiz konularında uyarıyor. Bize maske dağıtıyor. İnşallah bu koronayı hep beraber yeneceğiz." ifadelerini kullandı. 

Diğer Haberler

Hayırseverlerin desteğiyle açılan kuyular Afrikalılara 'can suyu' oldu


Türkiye'nin bursuyla doktor olan Filistinli genç: Türkleri tedavi etmek benim vefa borcum


Leyla ebe fedakarlığıyla köylülerin gönlünde taht kurdu


Hayatını kızı, SSPE hastası yatalak eşi ile otizmli yetim yeğenine vakfeden kadın tüm 'iyilik ödülleri'ni hak ediyor


Düzce'de sahillerdeki atıkları temizleyen emekli öğretmen duyarlılık örneği sergiliyor


Yeryüzü Doktorları Afrika'daki katarakt projesi: Elimiz tuttuğu müddetçe tüm sıkıntılara göğüs germeye devam edeceğiz


'Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar' kampanyası binlerce kişiye şifa oluyor


Azmin zaferi: Mahkumken üniversite bitirdi, şimdi hayalini kurduğu işi yapıyor


Geleceğin sağlıkçıları yaşlıların şifa umudu oldu


Kahvehanesinde düzenlediği kampanyalarla 800 kişinin kan vermesini sağladı


Emekli maaşını biriktirip hastaneye cihaz aldı


Afrika'daki görme engellilere ışık oldular


Vefakar kocanın dünyası 'eşinin nefesi'


Gülsüm anne felçli eski eşine de 'umut' oldu


UNICEF'ten 2019'da 350 bin Yemenliye insani yardım


Sadakataşı Tanzanya'da 225 katarakt hastasını sağlığına kavuşturdu


Uyuşturucudan kurtuldu hayal ettiği hayata kavuştu


Madde bağımlılarına zeytinlikler arasında 'ilaçsız' rehabilitasyon


Otizmli oğluna 19 yıldır kol kanat geriyor


DNA yaşam süresi hakkında ipuçları veriyor