Yetimlerle gönüllüleri iftar sofralarında buluşturuyorlar

Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, "İftar Sofralarında Buluşalım Projesi" kapsamında yetimler ile gönüllü aileleri aynı sofrada bir araya getiriyor.

Yetimlerle gönüllüleri iftar sofralarında buluşturuyorlar

Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, ramazanda yetimler ile gönüllü aileleri iftar sofralarında buluşturuyor.

Gaziantep'te, vakfın "İftar Sofralarında Buluşalım Projesi" kapsamında gönüllüler, evlerinde hazırladıkları yemekleri kardeş ailelerin evlerine götürerek birlikte iftar yapmanın, yetimler ise ramazanda kapılarının çalınmasının mutluluğunu yaşıyor.

Vakfın Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyi 4 yıldır uyguladıklarını, amaçlarının kardeşlik ortamı inşa etmek olduğunu söyledi.

Kendilerine başvuran gönüllü aileleri, yetim aileleriyle buluşturduklarını anlatan Sohbet, "Aileler, yemeklerini hazırladıktan sonra yetim ailesine konuk oluyor. Birlikte muhabbet ediyorlar, çocuklar kaynaşıyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bize 'Kapımızı çalan yok, kimsemiz yok' diyorlardı. Bu ailelerin en büyük şikayeti yalnızlıktı. Maddi durumdan çok yalnızlık duygusu kendilerini üzüyordu. Bunun önüne geçmek istedik." dedi.

Sohbet, bugüne kadar 750 ailenin kapısını çaldıklarını, projeye gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bu sayının artacağına inandığını vurguladı.

"Çok iyi kalpli insanlar var"

Proje sayesinde çok güzel kardeşlikler kurulduğunu belirten Sohbet, şöyle konuştu:

"İftar yemeğini alıp gitmek gibi görünse de toplumsal etkileri çok fazla. Yetim aileleri, çocuklarının sevilmesinden, statü farkı olmadan aynı sofrada buluşmaktan çok mutlu oluyor. Bu ilişkiler yıl içinde de sürüyor. Mesela iftar sayesinde tanışan ve yıl içinde de görüşen bir ailemiz, yaz tatiline giderken yetim ailesinin çocuklarını da götürmüş. Bu ailelerin sorunu maddiyattan ziyade yalnızlık. Çevreye, dostluğa, arkadaşlığa, baba sevgisine ihtiyaçları var. Özellikle ailelerden babalarıyla birlikte gitmelerini istiyoruz. Yetimlerin baba sevgisine çok ihtiyacı var. 'İnsanlar bencilleşti' deniyor ya hiç öyle değil. Bu projeye başladıktan sonra çok iyi kalpli insanlar olduğunu gördük. Ülkemizde çok iyi insanlar var."

Gönüllü Hayriye Kara, 4 çocuk annesi olduğunu, 3 yıldır projede yer aldığını ve bunun kendilerine huzur verdiğini ifade etti.

Evde yemek yaparken çok mutlu olduğunu dile getiren Kara, "Heyecanlanıyorum, çok özel misafirlerim için hazırlık yapıyorum. Çocuklarımla yaşıt çocukları var. Beraber oynayacaklar, biz muhabbet edip kaynaşacağız. Ailelerin gözündeki ışıltı, çabalarımızın karşılığını aldığımızı gösteriyor." diye konuştu.

Kaynak: AA


Diğer Haberler

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Moldova'nın 'Kudüs' kararına tepki


'Ülkemizden mültecileri değil, ırkçılığı defedelim'


ABD'de üç Müslüman gencin öldürülmesinin nedeni 'İslamofobi'


Koruyucu aile oldular hayatları değişti


İstanbul'da yaz Kur'an kurslarında hedef 350 bin öğrenci


Suruçlu çocuklar sporla kötü alışkanlıklardan korunuyor


Cami avlusunda yavrulayan köpeğe imam sahip çıktı


Mahalle kültürünü yaşatmak için 'minderini al, gel'


Öğrencilerin kaleminden Afrika'ya 'hayat suyu'


Gazzeli anneye bir ses ver


Hayırsever iş adamları 200 kişinin bakkal borcunu ödedi


Bakkalın "veresiye defterini" satın alarak borçluları sevindirdi


Diyanetten medyaya 'örnek aile' uyarısı


Atık malzemelerle 'geri dönüşüm kütüphanesi' oluşturdular


Şehit askerler ve AA muhabiri için hatim


TDV Gazzeli çocuklara bayramlık giysi dağıttı


İhvan'dan 17 sanık hakkındaki idam kararının onanmasına tepki


Türk aktivistlerden Suriye'de 2 bin 500 kişiye iftar


'İslam konusunda kendimi bir bebek gibi hissediyorum'


'Yumurta çocuk'tan Christchurch mağdurlarına 100 bin dolar bağış